Dokument można pobrać ze strony: www.regionzdrowia.pl/pomorski-informator-zdrowotny/, lub bezpośredniego tutaj: https://shorturl.at/4ch9I.
Szanse na rozwój turystyki prozdrowotnej łączą się z najistotniejszymi wyzwaniami związanymi z naszym funkcjonowaniem w najbliższej przyszłości, czyli ze starzejącym się społeczeństwem i zmianami klimatycznymi. Do 2060 r. liczba osób wieku 85 lat i więcej, względem roku 2022, wzrośnie o 83% w tzw. scenariuszu niskim, lub niemal trzykrotnie w scenariuszu wysokim. Zmiany klimatu już teraz powodują, że turyści coraz częściej szukają miejsc chłodnych na swój wakacyjny wypoczynek. Rosnąca świadomość wpływu ludzi na własne zdrowie powoduje, że nasze decyzje odnośnie wyboru miejsca na wakacje będą coraz częściej podyktowane motywacjami zdrowotnymi.
Województwo pomorskie ma wyjątkowe walory do rozwoju turystyki zdrowotnej. Należy tutaj wymienić warunki geograficzne, przyrodnicze i kulturowe, a wśród nich przede wszystkim nadmorską lokalizację, zróżnicowane walory przyrodniczo-krajobrazowe oraz zasoby wód solankowych. Ponadto region ten posiada wyjątkowe walory powietrza – w województwie pomorskim odnotowano, w zakresie prawie wszystkich kontrolowanych parametrów, najwyższą klasę jakości powietrza. Charakterystyczną cechą nadmorskiego powietrza jest obecność rozdrobnionych kropelek wody morskiej, największa (występuje) w pasie 300 metrów strefy przybrzeżnej. Nadmorskie powietrze zawiera znacznie mniej zanieczyszczeń, również alergenów niż powietrze w głębi kraju.
Na terenie województwa znajduje się wiele obszarów chronionych, wśród których na szczególną uwagę zasługują dwa parki narodowe. Niezwykle cennym zasobem prozdrowotnym środowiska są lasy, a województwo pomorskie zajmuje trzecie miejsce w kraju pod względem lesistości. Stwarza to możliwości dla coraz popularniejszych „kąpieli leśnych”, których dobroczynny wpływ na zdrowie jest często przywoływany. Działanie zdrowotne mają też pomorskie piaszczyste plaże, które są idealnym miejscem do spacerów. Z kolei kąpiel w Bałtyku stanowi zabieg wodoleczniczy, zaliczany do terapii z grupy zimnych zabiegów o maksymalnej sile działania bodźcowego. Specyficznym zasobem regionu jest bursztyn bałtycki, będący naturalną żywicą kopalną. Przypisywane są mu liczne właściwości prozdrowotne, brakuje jednak badań naukowych potwierdzających jego skuteczność. Obserwuje się rosnące zainteresowanie pozyskiwaniem tego surowca, w szczególności jego poławianiem.
Na szanse rozwoju turystyki zdrowotnej w regonie wpływa także dostępność informacji o ofercie prozdrowotnej. Tę potrzebę wypełniła Fundacja Proturmed, która opracowała Pomorski Informator Zdrowotny. Realizacja tego zadania jest elementem kreowania województwa pomorskiego jako destynacji turystyki zdrowotnej i bezpiecznego miejsca dla osób potrzebujących wsparcia medycznego.
Pomorski Informator Zdrowotny (PIZ) ma też za zadanie wypromować parki jako miejsca, które nie stanowią typowych atrakcji turystycznych, a które ze względu na swoje walory prozdrowotne są korzystne dla turystów i mieszkańców. PIZ w jednym opracowaniu zbiera informacje dotyczące parków miejskich jako zdrowej przestrzeni w mieście, dane dotyczące dostosowania przestrzeni do potrzeb osób z wyzwaniami zdrowotnymi, a także informacje o ofercie zdrowotnej naszego regionu wraz z numerami telefonów przydatnymi w sytuacji pilnej potrzeby skorzystania z pomocy medycznej. Tak więc dokument ten to zbiór informacji dotyczących różnych aspektów związanych z ofertą prozdrowotną województwa pomorskiego, wśród których znajdziemy:
- opis parków miejskich pod kątem ich wyposażenia, zalesienia, posiadania dodatkowych atrakcji, infrastruktury prozdrowotnej i innych elementów wpływających na ich atrakcyjność. 25 najwyżej ocenionych parków opisano pod względem ich prozdrowotnego charakteru na podstawie określonych kryteriów,
- 20 najczęściej odwiedzanych atrakcji w województwie pomorskim (w 2023 r.) pod kątem ich stopnia dostępności dla osób z szczególnymi potrzebami zdrowotnymi. Wykorzystano tutaj informacje dotyczące udogodnień znajdujących się na stronach internetowych obiektów. Poprzez wizję lokalną zweryfikowano stan niektórych elementów tych udogodnień,
- ofertę bazy noclegowej świadczącej usługi zdrowotno-medyczne. Jest ona świadczona przez podmioty o różnej specyfice, które należą do obiektów turystycznych lub medycznych.,
- istotne informacje o możliwości skorzystania z opieki zdrowotnej w nagłej sytuacji. Nie dotyczy to tylko SOR-ów, ale także aptek całodobowych czy miejsc, gdzie można w nagłych przypadkach szukać pomocy dla zwierząt domowych.
Zapraszamy też do odwiedzenia strony projektu www.regionzdrowia.pl.
Zadanie publiczne pn. „Pomorski Informator Zdrowotny” dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki zgodnie z zawartą umową nr 2024/0026/2766/UDOT/DT/BP/IS z 18.06.2024 r.
Napisz komentarz
Komentarze