Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Lisner przejął Graala. UOKiK podjął decyzję

Niemiecki Lisner przejął polskiego Graala. Transakcję zaakceptował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przejęcie dotyczy działalności Graala związanej z produkcją ryb w puszkach i dań gotowych. Holding Lisner poinformował, że to ważny krok, który otwiera przed marką szereg nowych możliwości. Graal jednak, przynajmniej na razie, nie znika z rynku.
przetwórstwo ryb, Graal
Firma Graal zatrudnia ponad 2000 osób i jest znaczącym graczem na polskim rynku

Autor: Grupa Graal

Lisner Holding, należący do europejskiego koncernu Theo Müller, z końcem listopada zakończył proces przejęcia większości biznesu Grupy Graal. Transakcja została zaakceptowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przejęcie lidera polskich konserw rybnych ma na celu wzmocnienie pozycji Lisnera na polskim rynku spożywczym.

Graal przejęty przez Lisnera. UOKiK podjął decyzję

O planach zakupu aktywów Graala mówiło się już w lutym 2023 r. Pozytywna decyzja UOKiK pozwoliła holdingowi Lisner na ten krok we wrześniu 2024 r. Zakupiono 100 proc. udziałów w Graalu za pośrednictwem Greenwich Investments. Lisner przejął działalność polskiej firmy związaną z produkcją i dystrybucją ryb w puszkach, dań gotowych oraz marynat. 

– Pozytywna decyzja UOKiK jest zwieńczeniem ważnego elementu strategii spółki, skoncentrowanej na rozbudowywaniu oferty produktowej w segmencie rybnym i delikatesowym. Obecnie Lisner i Graal kontynuują działania zmierzające ku sfinalizowaniu umowy poszerzającej portfolio Lisnera – poinformował w oświadczeniu holding Lisner.

zakońcenie procesu przejęcia aktywów Grupy Graal przez Lisnera
Zakończył się proces przejęcia aktywów Grupy Graal przez Lisnera (fot. Lisner)

Pozostałe sektory firmy Graal nadal są we władaniu dotychczasowych właścicieli. Lisner nie przejął też marki Superfish. Pozostanie ona w rękach dotychczasowych udziałowców: funduszu inwestycyjnego Abris Capital Partners oraz Bogusława Kowalskiego.

Lisner na polskim rynku działa od 1991 roku. Dotychczas zatrudniał 1500 osób i posiadał zakłady produkcyjne w Poznaniu oraz Charzynie. Firma chce kontynuować współpracę z dotychczasowymi dostawcami oraz partnerami.

Marka Graal zniknie z rynku?

Wraz z przejęciem aktywów Grupy Graal pojawiło się pytanie, czy wiązać się ono będzie ze zniknięciem tej marki z rynku.

– Na ten moment nie planujemy zmiany nazw produktów dotychczas produkowanych przez Grupę Graal, takich jak ryby w puszkach czy dania gotowe. Graal to silna marka, dobrze rozpoznawalna przez konsumentów, która ma swoją ugruntowaną pozycję na rynku. Będziemy kontynuować produkcję tych produktów pod dotychczasową nazwą, dbając o ich jakość i dostępność dla naszych klientów – poinformowało biuro prasowe Lisnera.

Pod nowym brandem mają być produkowane jedynie marynaty, co wynika z faktu, że Lisner nie jest właścicielem marki Superfish.

Czym zajmuje się Graal?

Graal swoje produkty eksportuje do blisko czterdziestu krajów w Europie, Ameryce Północnej, Azji, Afryce i Australii. Roczna sprzedaż prowadzona przez tę grupę sięga 1,6 mld zł. Firma zatrudnia ponad 2000 osób i jest znaczącym graczem na polskim rynku. 

Przedsiębiorstwo w 1990 roku założył Bogusław Kowalski. Początkowo funkcjonowało jako przedsiębiorstwo handlowe, następnie zostało przekształcone w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta zajmowała się dystrybucją konserw rybnych, mięsnych oraz dań obiadowych.

przetwórstwo ryb, Graal

Marka Graal pojawiła się na rynku w 1997 roku. Na początku firma sama nie produkowała konserw, a zlecała to innym przedsiębiorcom. W 2004 roku właściciel zainwestował jednak w produkcję i w ciągu trzech lat przejął osiem firm. Także w roku 2004 Graal przekształcił się w spółkę akcyjną.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama