Impreza „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” jest organizowana w Swołowie koło Słupska od 2008 roku i stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w województwie pomorskim. Co roku stolica Krainy w Kratę przyciąga kilkanaście tysięcy mieszkańców regionu i turystów zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami wytwarzanymi z jej mięsa. Trzydniowe świętowanie zaczyna się w sobotę.
„Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina”. Wielkie świętowanie w Swołowie
Wydarzenie to, to przede wszystkim targ produktów wiejskich z okolicy oraz jarmark rękodzieła. Obecnych będzie około 90 wystawców, a wśród nich m.in. koła gospodyń wiejskich, przetwórcy, rolnicy oraz gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, restauratorzy i profesjonalni szefowie kuchni, którzy zaprezentują swoje umiejętności. Przez trzy dni w Swołowie trwać będzie biesiada z muzyką na żywo, wystąpią zespoły folklorystyczne z regionu, a na koniec każdego dnia zatańczyć będzie można na wiejskiej potańcówce.
Kulinaria
Najbliższy weekend w Swołowie to przede wszystkim okazja, by poznać i degustować potrawy i wyroby z gęsiny. W programie tradycyjnie konkurs na najlepszego wystawcę gęsiny. Będzie można degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych:
- gęsie okrasy,
- smalce gęsie i smarowidła,
- pierogi i kartacze z gęsiną,
- gęsi pieczone, gotowane, smażone, duszone i faszerowane,
- półgęski wędzone na zimno,
- wędliny z gęsiny,
- galarety,
- pasztety z gęsi,
- zupy na gęsinie, takie jak czernina, brukwianka, kapuśniak, bulion czy rosół.
Dostępnych też będzie mnóstwo potraw z gęsich podrobów, gęsie burgery, bigosy, szarpana gęsina z dodatkami warzywnymi i wiele innych dań dawnej kuchni pomorskiej oraz współczesnej polskiej kuchni.
Swołowo gęsiną stoi
Tegoroczna impreza „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” odbywać się będzie w kilku miejscach na terenie wsi Swołowo. Główne wydarzenia zaplanowano w namiocie halowym przy zagrodzie nr 15 oraz Zagrodzie Inicjatyw Twórczych (nr 5), natomiast wydarzenia towarzyszące organizowane będą w gospodzie „Spiżarnia w kratę” w zagrodzie nr 8 oraz zagrodzie nr 14.
- W zagrodzie nr 15 odbędzie się darcie gęsiego pierza oraz przędzenie na kołowrotkach, którym towarzyszyć będą śpiewy i dawne pomorskie melodie.
- W zagrodzie nr 14 będzie można zobaczyć pracę kowala w zabytkowej kuźni.
- W zagrodzie nr 8 gotowana będzie zupa na gęsinie na dawnej kuchni kaflowej. Tam również będzie można odwiedzić zwierzęta gospodarskie i zobaczyć tradycyjną hodowlę gęsi pomorskiej.
- Dla najmłodszych przygotowana zostanie Zagroda Zabawy w Zagrodzie Inicjatyw Twórczych (nr 5), w której każdego dnia imprezy czekać będą liczne atrakcje, m.in. przedstawienia teatru Władca Lalek, warsztaty patriotyczne z Instytutem Pamięci Narodowej, nauka kaligrafii gęsim piórem oraz gęsie warsztaty.
Kultura i edukacja
W programie widowiska:
- „Darcie Pierza”– pokaz darcia pierza, w formie otwartych warsztatów, któremu towarzyszyć będzie formacja śpiewacza „60 zwrotek/na godzinę”, z repertuarem pieśni pochodzących z różnych regionów Polski. Dołączyć może kto potrafi lub chce się nauczyć skubać gęsie pióra.
- „Prządki” – pokazy i otwarte warsztaty przędzenia i tkania z wykorzystaniem lnu, konopi i wełny z owcy pomorskiej. Uczestnicy poznają obróbkę lnu, konopi i wełny, sami będą mogli spróbować działania międlicy, cierlicy i czesalnic oraz wykonają tkaninę z pozyskanego materiału na warsztatach tkackich. Widowisko odbędzie się w stodole tkackiej w zagrodzie nr 15.
- Każdego dnia imprezę zakończy koncert kapeli Odloty z potańcówką. Zespół prowadzi, animuje i uczy w przystępny sposób podstawowych tańców polskich. Podczas koncertu usłyszymy melodie z przełomu XIX i XX wieku wykonywane na polskiej ziemi – kujawiaki, obery i wiwaty.
Tradycja
Wydarzenie w Swołowie niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia św. Marcina. Jest to świetna okazja do popularyzowania wiedzy na temat prozdrowotnych właściwości produktów z gęsi oraz innych potraw i produktów tradycyjnych.
Gdzie i kiedy?
- 9-11 listopada 2024 r., sobota-poniedziałek, godz. 10.00-17.00
- Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
- Bilet wstępu w cenie: 10 zł.
Organizatorami wydarzenia są Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie (oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) oraz Zagroda Inicjatyw Twórczych (instytucja Centrum Kultury Gminy Redzikowo), a partnerem Starostwo Powiatowe w Słupsku. Impreza została objęta honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.
Napisz komentarz
Komentarze