Nabór chętnych na wynajem lokali przy ul. Reja w formule społecznej inicjatywy mieszkaniowej zakończył się powodzeniem. Zainteresowanie jest na tyle duże, że rozpoczęły się już przygotowania do budowy kolejnych niskoczynszowych mieszkań w Rumi.
– Obecnie miejska spółka przygotowuje się do zakończenia budowy pierwszego SIM-u w Rumi – mówi Marzena Ebertowska, prezes spółki SIM Rumia. – Cieszymy się bardzo, że osoby, które zainteresowały się tym projektem, wkrótce wprowadzą się do swoich mieszkań. Ogłoszony przetarg na projekt kolejnego osiedla SIM przy ul. Jeziornej został z kolei rozstrzygnięty. Jesteśmy na etapie projektowania pięknego osiedla w nowo powstałej dzielnicy naszego miasta.
Oferta cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród osób, które nie mają możliwości wzięcia kredytu hipotecznego. Mieszkania o niskim czynszu to też ważny temat w skali całego kraju, a polityka, którą samorząd realizuje w tym zakresie, była już kilkukrotnie wskazywana jako wzór – między innymi w lipcu tego roku podczas trzeciej edycji Partnerskiej Inicjatywy Miast.
Nowocześniej i skuteczniej
Miejska spółka skupia się też na coraz skuteczniejszym zarządzaniu istniejącym zasobem mieszkań komunalnych. To zadanie Wydziału Administracji Budynków Komunalnych (ABK), który funkcjonuje w strukturze SIM-u – przejął on kompetencje dawnego ABK-u i zyskał nowe obowiązki.
Od momentu powstania wydziału nastąpiły duże zmiany – między innymi wprowadzono nowocześniejszy system księgowy, który umożliwił sprawniejsze rozliczanie mieszkańców, a także internetową obsługę klienta z podglądem rozrachunków i płatnościami online. Wymieniono też wszystkie urządzenia pomiarowe w budynkach komunalnych, co umożliwiło odczyt zdalny. Dzięki temu najemcy znacznie szybciej otrzymują rozliczenia mediów. Nadzór nad ich stanem umożliwia też nowa baza GLOB OMS.
Samorząd postawił również na skuteczniejsze odzyskiwanie zadłużenia wygenerowanego przez najemców. Spółka SIM osiągnęła ten efekt, zawierając z nimi umowy pozwalające na spłacanie długu w ratach, a nowe funkcje Krajowego Rejestru Długów ułatwiły pracownikom weryfikowanie kolejnych lokatorów.
W sytuacjach, w których takie rozwiązanie nie było już możliwe, przeprowadzono eksmisje. Sąd rejonowy przyjrzał się łącznie 15 takim sprawom, z czego w 6 przypadkach uzyskano już prawomocne wyroki.
Lokal za remont
SIM Rumia na bieżąco dokonuje też niezbędnych napraw i remontów w miejskich lokalach. Wykonane prace dotyczyły m.in. wymiany całej instalacji elektrycznej, podłączenia gazu w trzonach kuchennych i wymiany okien. Pojawiły się też nowe źródła ogrzewania zamiast starych pieców kaflowych – dziś są to piece gazowe i grzejniki elektryczne. Poszczególne wspólnoty mieszkaniowe przeszły wymiany instalacji centralnego ogrzewania, instalacji sanitarnych oraz remonty klatek schodowych.
Remonty przeprowadzają też sami zainteresowani. Czwarta już edycja miejskiego programu „Lokal za remont” zakończyła się skutecznym naborem – udało się wybrać rodziny, które zobowiązały się samodzielne przeprowadzić remonty mieszkań komunalnych, aby zamieszkać w nich już po wykonaniu prac. To kolejny ze sposobów na zwiększenie dostępności lokali dla mieszkańców, a spółka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w tej sprawie.
– Wprowadziliśmy też możliwość najmu komercyjnego na ul. Jałowcowej, gdzie zainteresowani mogli wynająć lokale w stanie deweloperskim i sami je wykończyć. Taki rodzaj najmu cieszy się dużym powodzeniem. W ten sposób chcemy dać szansę osobom, które nie spełniają kryteriów na przyznanie lokalu komunalnego, nie mają też oszczędności na partycypację, a dokumentują swoje zarobki i marzą o własnym M. Nasze doświadczenia pokazują, że to dobry kierunek – podsumowuje Marzena Ebertowska.
Napisz komentarz
Komentarze