Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

W rzece Elbląg znaleziono granatnik przeciwpancerny. Zabrali go saperzy

Pracownicy firm prowadzących budowę toru wodnego do portu w Elblągu natrafili na... granatnik przeciwpancerny, który został znaleziony w trakcie pogłębiania kanału w okolicy mostu w Nowakowie. Panzerfaust został zabezpieczony przez saperów 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.
W rzece Elbląg znaleziono granatnik przeciwpancerny. Zabrali go saperzy
Granatnik pochodzi z okresu II wojny światowej

Autor: 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej

Trwają prace przy budowie drogi wodnej do portu w Elblągu. Gotowy jest już kanał przez Mierzeję Wiślaną, wyznaczony tor wodny na Zalewie Wiślanym. Kontynuowana jest budowa toru wodnego na rzece Elbląg, obejmująca m.in. pogłębienie rzeki. W trakcie prac w okolicy nowego mostu obrotowego na rzece Elbląg w Nowakowie, w urobku wydobywanym z dna pojawił się granatnik przeciwpancerny, pochodzący jeszcze z okresu II wojny światowej. 

CZYTAJ TEŻ: Granaty, pociski, lufy... Mieszkaniec Pomorza miał arsenał z II wojny! [ZDJĘCIA]

Pracownicy natychmiast powiadomili kierownictwo robót o niebezpiecznym znalezisku, prace wstrzymano i wezwano saperów. Na miejsce przybył patrol saperski z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Jak widać na załączonych zdjęciach, granatnik okazał się zabezpieczony, lecz prowadzący prace ludzie zachowali się jak najbardziej prawidłowo na widok wojskowego sprzętu. Granatnik prawdopodobnie pochodzi z okresu walk o Elbląg w czasie II wojny światowej.

Granatnik Panzerfaust został zaprojektowany w III Rzeszy w czasie II wojny światowej. Prototyp powstał w roku 1942, na uzbrojenie wojsk hitlerowskich wszedł w roku następnym. Był masowo produkowany w kilku wersjach, różniących się m.in. kalibrem i mocą głowicy. Panzerfaust był bronią stosunkowo prostą, składał się z rury z ładunkiem prochowym oraz nadkalibrowej głowicy z ładunkiem kumulacyjnym. Do jego użycia nie było konieczne długie i specjalistyczne szkolenie. Granatniki stosowano przede wszystkim do walki z czołgami oraz innymi wozami bojowymi, choć używane były też do niszczenia umocnień.

Dodać warto, że Panzerfaustów używali też żołnierze wojsk alianckich, jako broń zdobyczną. W Związku Sowieckim, po zdobyciu dużej ilości sprzętu niemieckiego w trakcie ofensywy na froncie wschodnim, opracowana została nawet instrukcja używania granatników. Panzerfausty znajdowały się też na uzbrojeniu żołnierzy Powstania Warszawskiego, natomiast po II wojnie światowej w Polsce próbowano nawet uruchomić produkcję własnej wersji, skopiowanej z oryginału.

W razie napotkania, wykopania czy znalezienia podobnych przedmiotów należy natychmiast powiadomić policję, w żadnym razie nie manipulować przy tym sprzęcie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama