Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gedania gra w Skorzewie. Tu urodził się jej dawny wiceprezes Konrad Zdrojewski

Trzecioligowa Gedania 1922 zagra w środę, 16 października w Skorzewie z grającym w klasie okręgowej Klubem Sportowym. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w tej kaszubskiej wsi urodził się Konrad Zdrojewski, jeden wiceprezesów Klubu Sportowego Gedania, zamordowany w Piaśnicy.
Gedania
Mecz Gedanii z Warszawianką z 1939 roku. Jednym z działaczy był wtedy Konrad Zdrojewski

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W latach okupacji niemieckiej kilkunastu mieszkańców Skorzewa zostało zmobilizowanych do wojska polskiego. Kilku poległo w kampanii wrześniowej. Jak piszą autorzy strony Zespołu Szkół w Skorzewie, dbający o przekaz historyczny dotyczący tej miejscowości, niektórzy skorzewiacy zginęli śmiercią męczeńską, jak np. ksiądz Zygmunt Repiński, zakopany żywcem pod Świeciem, czy właśnie działacz gdańskiej polonii i KS Gedania - Konrad Zdrojewski, zamordowany w Piaśnicy, wraz z prezesem Gedanii Henrykiem Kopeckim i drugim wiceprezesem Władysławem Dębowskim.

- Wiadomo o nim, że w wyborach do Volkstagu Wolnego Miasta Gdańska w 1933 roku startował jako kupiec i był wtedy mieszkańcem Wrzeszcza – mówi Marek Adamkowicz z Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Konrad Zdrojewski działał także w Towarzystwie Byłych Powstańców i Wojaków oraz redagował "Straż Gdańską", pismo Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.    

ZOBACZ TEŻ: Nowy klub na sportowej mapie Gdańska. Gedania 1922 ma sekcję żeglarską

Po wybuchu wojny los gedanistów był tragiczny. Wcześniej zostali spisani przez Niemców na listach proskrypcyjnych i stali się jednym z celów eksterminacji. Większość zawodników i działaczy największego polskiego klubu w ówczesnym Gdańsku trafiła do niemieckich obozów koncentracyjnych. Historycy oceniają, że podczas II wojny światowej zginęło ok. 120 członków KS Gedania. 

Jak przypominają badacze historii Skorzewa, w tej miejscowości urodził się także brat Konrada Zdrojewskiego, bohater II wojny światowej Antoni „ Daniel” Zdrojewski (1900-1989). Był on uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, oficerem 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty, brał udział w kampanii wrześniowej i kampanii francuskiej 1940 r. Pod pseudonimem m.in. „Daniel”, lub „Nestor” walczył w polskim i francuskim ruchu oporu. Został odznaczony wieloma wysokimi orderami Francji i Polski. W armii francuskiej osiągnął stopień gen. dywizji i do śmierci mieszkał w Paryżu. Do dzisiaj w Skorzewie mieszka rodzina generała, tu znajduje się także ulica, której patronem jest Antoni Zdrojewski.

Mecz IV rundy Regionalnego Pucharu Polski między KS Skorzewo, a Gedanią 1922 odbędzie się w Skorzewie w środę, 16 października o godz. 15.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama