Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Pamięci pomordowanych mieszkańców pogranicza. Zginęli za ojczyznę

Pod odsłoniętym w 2003 r. pomnikiem Pamięci Mieszkańców Klukowa pomordowanych w lasach piaśnickich, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zorganizowało spotkanie upamiętniające mieszkańców kaszubskiego pogranicza: Klukowa, Firogi, Matarni, Bysewa, rozstrzelanych przez Niemców i Sowietów podczas II Wojny Światowej.
Pamięci pomordowanych mieszkańców pogranicza. Zginęli za ojczyznę

Autor: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze

Dzisiaj są to przedmiejskie, gdańskie osiedla: Gdańsk Matarnia i Gdańsk Kokoszki. Jednak przed laty Klukowo, Firoga, Matarnia, a także Kokoszki i Bysewo były przygranicznymi wsiami kaszubskimi, z parafią w Matarni. Jak przypomina Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdańsku, granica pomiędzy odrodzonym Państwem Polskim a Wolnym Miastem Gdańsk przebiegała mniej więcej wzdłuż dzisiejszej obwodnicy.

Jesienią 1939 r. wielu mieszkańców pogranicza za opowiedzenie się po stronie Polski, zostało aresztowanych i rozstrzelanych przez Niemców w Piaśnicy, w Lasach Kaliskich pod Kartuzami oraz w Bysewie. Byli to zarówno Kaszubi, gospodarujący na tych ziemiach od wieków, jak i osadnicy polscy i kaszubscy, którzy przybyli tu po 1920 roku, i osiedlili się na rozparcelowanych, głównie poniemieckich majątkach. Wszyscy zginęli za ojczyznę, tę małą – Kaszuby i tę wielką – Polskę.

W niedzielę 6 października 2024 r. w Gdańsku Klukowie odbyło się się spotkanie upamiętniające mieszkańców przygranicznych wsi, którzy zginęli z rąk Niemców i Sowietów podczas II Wojny Światowej.

Spotkanie rozpoczęła msza św., odprawiona w miejscowej  szkole, z liturgią słowa w języku kaszubskim. Następnie Wojciech Józef Konkel, prezes gdańskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zaprosił pod stojący w centrum Klukowa obelisk, poświęcony zamordowanym w listopadzie 1939 r. czternastu mieszkańcom wsi. Pod pomnikiem złożono wiązankę kwiatów i zapalono symboliczny znicz.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama