W Gdańsku od kilku lat funkcjonują Architekt Miasta, Geodeta Miasta oraz Geolog Miejski. Decyzją radnych dołączył do nich Urbanista Miasta. Funkcja ta została przypisana do stanowiska dyrektora Biura Rozwoju Gdańska.
Wzmocnienie wizerunkowe
- Nie było do tej pory stanowiska Urbanisty Miasta, którego funkcję de facto sprawuje dyrektor Biura Rozwoju Gdańska Edyta Damszel-Turek – podkreśla Emilia Lodzińska, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa. – To pod jej nadzorem prowadzone są szeroko zakrojone prace nad planem ogólnym miasta Gdańska. Prace te są ściśle powiązane z urbanistyką i wymagają odpowiednich, wysokich kwalifikacji. Ustanowienie funkcji Urbanisty Miasta jest więc uznaniem stanu faktycznego i wzmocnieniem wizerunkowym zarówno Gdańska, jak i samego stanowiska dyrektora BRG.
Zadania realizowane przez dyrektora są zadaniami z zakresu urbanistyki miejskiej. Dyrektor jest Generalnym Projektantem polityk miejskich w zakresie przestrzennej wizji rozwoju miasta oraz wszystkich opracowań urbanistycznych tworzonych w Gdańsku, m.in. planów miejscowych, Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz powstającego Planu ogólnego miasta Gdańska.
Dyrektor BRG wyróżniona
Kilka dni wcześniej, w rozstrzygniętym 23 września Konkursie o nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii w dziedzinach architektury i budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego – wyróżniono dyrektor Edytę Damszel-Turek wraz z Zespołem Przestrzeni Publicznych i Krajobrazu BRG za projekt „Błękitno-zielona infrastruktura Gdańska: Gdańska Polityka Wodna i Gdańska Polityka Zieleni”.
Zieleń na terenach miejskich przyczynia się do poprawy warunków klimatycznych i gospodarowania wodą opadową. W Gdańsku temu zagadnieniu poświęcone są obie wyróżnione polityki
Napisz komentarz
Komentarze