Spacerujący wzdłuż mniejszego zbiornika w gdańskim Parku Oruńskim już od kilku dni zwracają uwagę na unoszącą się na powierzchni wody instalację.
To zakotwiczone na środku stawu 22 metry kwadratowe ziemi obsadzone sadzonkami 400 różnych gatunków roślin. Każdy z nich został dobrany tak, żeby pełnić funkcję naturalnego filtra, wyłapującego zanieczyszczenia i sprzyjającego bioróżnorodności stawu. Są to między innymi mięta nawodna, rdest wężownik, knieć błotna i przetacznik bobowniczek.
Wyspa będzie pełnić też funkcje lęgowe dla mieszkających w parku kaczek i żółwia. Gad to najnowszy mieszkaniec parku, który wykluł się już na dryfującym sercu.
Na połączeniu funkcji estetycznych z pozytywnym wpływem na przyrodę parku zależało autorom projektu od samego początku, czyli od zgłoszenia w gdańskim Budżecie Obywatelskim 2022. Celem inwestycji miało być przede wszystkim „cieszenie oczu odwiedzających”. Kształt wyspy jest wyjątkowy. To prawdopodobnie jedyna taka realizacja w kraju.
W ramach Budżetu Obywatelskiego na większym stawie powstanie także dryfująca podświetlana fontanna, która poprawi jakość wody i zwiększy poziom natlenienia zbiornika. Jest już prawie gotowa, brakuje jedynie kilku przyłączy prądu. Odwiedzający będą mogli podziwiać ją w przyszłym roku.
Napisz komentarz
Komentarze