Sprawa kamienicy przy ul. Owsianej w Gdańsku ciągnie się już niemal trzy lata. Po sukcesywnym wykwaterowaniu, które, ze względu na zły stan techniczny budynku, miało miejsce w latach 2018-2021, nie było wiadomo, co stanie się z nieruchomością.
Po serii pożarów kamienica przy Owsianej w Gdańsku poszła na sprzedaż
Później nastąpiła seria czterech pożarów – 18, 19, 28 i 29 stycznia 2022 roku. Zaskakująca regularność. Mimo że miasto jeszcze w tym samym roku poinformowało, że budynek zostanie wystawiony na sprzedaż, nie udało się zorganizować przetargu aż do teraz. Wszystko przez brak odpowiedzi wojewódzkiego konserwatora zabytków w kwestii uzyskania zaleceń konserwatorskich oraz zgody na podział działek.
Dziś miasto już posiada wszystkie wytyczne konserwatora i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować przetarg. Ten, według urzędników, ma zostać ogłoszony w pierwszej połowie 2025 roku.
Co w kamienicy przy ul. Owsianej w Gdańsku?
Sytuacji kamienicy przy ul. Owsianej w Gdańsku przygląda się z uwagą Przemysław Majewski, gdański radny z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, który zauważa, że odpowiedź na jego interpelację w tej sprawie jasno wskazuje, że przy Owsianej powstanie hotel lub innego rodzaju nieruchomość na wynajem. Warto jednak zaznaczyć, że nieruchomości muszą zostać wyremontowane zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.
W odpowiedzi udzielonej radnemu przez miasto Gdańsk możemy przeczytać, że:
„nieruchomość zlokalizowana przy ul. Owsianej oraz ul. Wspornikowej została przeznaczona do zbycia w drodze przetargu. Teren, który będzie obejmował przetarg, stanowi działka zabudowana, położona przy ul. Owsianej 1A, 1, 2, 3, ul. Wspornikowej 12 i 13, dodatkowo – z uwagi na właściwe zagospodarowania całego terenu oraz warunki wynikające z miejscowego planu zagospodarowania terenu – do przetargu włączone zostały działki niezabudowane oraz działka z budynkiem położonym przy ul. Owsianej 6”.
Obszar, o który mowa, jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Wyspa Spichrzów – Północ”. Wynika z niego, że teren może być przeznaczony pod funkcję usługową, a linia zabudowy wzdłuż ulic Owsianej, Wspornikowej, Chmielnej oraz Pszennej dopuszcza zabudowę współczesną, jednak nie wyższą niż 33 metry. Ponadto znajduje się w nim wymóg budowy garażu wielostanowiskowego na co najmniej 400 pojazdów.
Co dalej z kamienicą przy Reducie Żbik w Gdańsku?
Jednak nie tylko budynek przy Owsianej czeka przemiana. Podobnie sytuacja wygląda przy Reducie Żbik 7 i ul. Długie Ogrody 30, ale tutaj rozwiązanie problemu jest bardziej skomplikowane. W tym przypadku również mamy do czynienia z pogarszającym się stanem technicznym budynków. Mieszkańcy są wykwaterowywani, jednak, zdaniem Przemysława Majewskiego, to wszystko trwa zbyt długo i naraża mieszkańców na niebezpieczeństwo.
Miasto odpowiada, że „w przypadku nieruchomości gminnych przy ul. Reduta Żbik 7A-E oraz ul. Długie Ogrody 30A-G dopiero po zmianie planu miejscowego, uwzględniającego zachowanie zabytkowych budynków, będzie można właściwie rozdysponować przedmiotowy teren”. Problem polega na tym, że istnieje rozbieżność względem wpisu w rejestrze zabytków a faktycznym stanem nieruchomości. W związku z tym konieczne jest wprowadzenie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego.
Napisz komentarz
Komentarze