Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Inwestycje w złoto. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Inwestowanie w złoto zyskuje na popularności w szczególności w czasie kryzysu gospodarczego. Wojna, recesja w gospodarce i katastrofy naturalne sprawiają, że waluty tracą na wartości i nie zapewniają stabilności finansowej. Ponadto waluty tanieją z powodu działań banków centralnych. Złoto jest natomiast odporne na te czynniki, a jego wartość stopniowo rośnie w czasie. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem złota na inwestycję, sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat.
Inwestycje w złoto

Autor: Freepik.com

Dlaczego złoto zapewnia bezpieczeństwo inwestycji?

Jeśli chodzi o złoto kurs kruszcu na rynkach surowcowych cechuje się dużą stabilnością bez względu na kondycję gospodarki i sytuację geopolityczną. Złoto daje bezpieczeństwo portfela inwestycyjnego,  a także chroni przed inflacją. Ponadto dzięki niemu zyskujesz mobilność, gdyż ze złotymi monetami, sztabkami bądź biżuterią możesz przenieść się do praktycznie każdego miejsca na świecie. Ryzyko związane z inwestycją w złoto jest niskie, gdyż ilość kruszcu jest ograniczona ze względu na niewielkie złoża. Niska podaż nowego złota na rynku zapewnia długoterminowe wzrosty kursu surowca. Samo złoto jest również niezależne od systemu finansowego, dlatego jego zakup nie generuje ryzyka strat z powodu inflacji napędzanej przez dodruk pieniądza przez bank centralny.

W długoterminowej perspektywie inwestycja w złoto należy do najbezpieczniejszych. Kurs surowca ulega krótkookresowym trendom i co jakiś czas spada, jednak na przestrzeni wielu lat można zauważyć wyraźny trend wzrostowy. Tak było m.in. w latach 2001-2011, kiedy to złoto zyskało na wartości ponad 8-krotnie. Dzięki temu wielu inwestorów uchroniło swoje oszczędności przed skutkami kryzysu gospodarczego z 2008 roku.

Jak inwestować w złoto?

Wbrew pozorom inwestycje w złoto nie są przeznaczone jedynie dla najbogatszych. Za najtańsze sztabki i monety musisz zapłacić 300-400 złotych, dlatego kwota kilku tysięcy złotych w zupełności wystarcza, by stworzyć bezpieczną lokatę kapitału w szlachetnym kruszcu. Kilkanaście sztabek lub monet można ze sobą zabrać do dowolnego kraju w razie kryzysu i wymienić na lokalną walutę bez większych strat finansowych.

Jak rozpocząć inwestowanie w złoto fizyczne? Najpopularniejszych wyborem jest zakup sztabek lub monet bulionowych, które nie mają wartości kolekcjonerskiej i walorów estetycznych. Wartość złota w takiej formie zależy zatem od kursu kruszcu na rynkach, a nie od chwilowej mody lub popytu wśród kolekcjonerów. Sztabki i monety mają za zadanie służyć do długoterminowego przechowywania majątku w formie fizycznego złota bez narażania kapitału na wahania wartości z powodu czynników zewnętrznych.

Sztabki czy monety bulionowe? Które wybrać?

Wybór pomiędzy sztabkami a monetami bulionowymi zależy przede wszystkim od zasobności portfela inwestycyjnego. W Polsce zgodnie z prawem każdy inwestor może anonimowo zakupić złoto o wartości odpowiadającej 15 tysiącom euro, czyli ponad 60 tysiącom złotych. Inwestycje na większe kwoty muszą być zgłoszone odpowiednim organom. Jednocześnie inwestorzy powinni pamiętać, że im mniejsze i lżejsze sztabki lub motety kupują, tym wyższa jest marża za ich nabycie. Cięższe i jednoczenie droższe złoto inwestycyjne nabędziesz z niższą marżą, co ułatwia osiągnięcie zysków.

Wybór pomiędzy sztabkami a monetami bulionowymi zależy zatem głównie od dostępnych środków finansowych. Monety są tańsze niż duże i ciężkie sztabki, dlatego stanowią pierwszy wybór dla osób, które dysponują mniejszym kapitałem. Z kolei ciężkie sztabki wybierają inwestorzy, którzy chcą płacić niższą marżę za zakup złota i mają więcej pieniędzy do ulokowania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama