Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Koniec z „kopciuchami” na Pomorzu. Strażnicy miejscy ruszają na kontrole

Od 1 września 2024 roku w województwie pomorskim obowiązuje zakaz korzystania ze starych pieców grzewczych, tzw. kopciuchów.
Koniec z „kopciuchami” na Pomorzu. Strażnicy miejscy ruszają na kontrole

Autor: Pixabay | Zdjęcie ilustracyjne

Koniec z "kopciuchami". Nowe przepisy antysmogowe

Zakaz palenia w „kopciuchach” wprowadzono w 2024 roku w dziewięciu województwach. W większości z nich obowiązuje on już od stycznia tego roku. Teraz przyszedł czas na województwo pomorskie. Regulacje wchodzą w życie w wyniku wdrożenia uchwał antysmogowych, które zostały uchwalone w 2020 roku przez Sejmik Województwa Pomorskiego. Obowiązek wymiany obejmuje głównie pozaklasowe urządzenia grzewcze oraz urządzenia, które nie posiadają tabliczki znamionowej lub wymogów dla klasy 3. Aby uniknąć sytuacji zaskoczenia użytkowników nadchodzącymi zmianami przez czerwiec i lipiec prowadzona była kampania informacyjna „Pomorskie bez smogu”. 

Jaki jest cel nowych przepisów? 

Głównym celem tych zmian jest poprawienie jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, które stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Wysokie stężenie benzopirenu, wytwarzanego przez stare piece, może powodować alergię, a także rozwijać choroby płuc i nowotworowe. Niebezpieczne stężenie zostało odnotowane aż w 108 gminach na terenie województwa pomorskiego. Jak podaje Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP, choć do tej pory udało się zlikwidować jedną trzecią „kopciuchów”, na Pomorzu nadal funkcjonuje ich jeszcze około 77 000. 

Będą kontrole, ale też i wsparcie

Gminne i miejskie straże mają teraz prawo kontrolować nieruchomości w celu sprawdzenia czy zakazane piece są nadal używane. W przypadku wykazania naruszenia, właściciel za niezastosowanie się do obowiązujących przepisów może ponieść karę w wysokości do 5 tys. złotych. Jednakże, jak podkreśla Krzysztof Pałkowski, kary te powinny być stosowane w ostateczności. Kluczowe jest wsparcie dla osób, których nie stać na zakup nowego sprzętu.

W ramach pomocy powstał program Czyste powietrze realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Oferuje on dotacje na modernizację budynków oraz wymianę starych źródeł ciepła na nowoczesne, spełniające unijne normy. Program ten skierowany jest dla właścicieli domów jednorodzinnych, a o wielkości dotacji decyduje próg dochodowy. Może ona wynieść nawet do 136 tysięcy zł bezzwrotnej dotacji. Więcej informacji znajdziemy na stronie https://wfos.gdansk.pl/czyste-powietrze-wniosek-o-dofinansowanie/

Poza programem Czyste Powietrze na modernizację źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych przygotowano też środki w programie Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama