Krzyże Wolności i Solidarności nadawane są od 2010 roku przez prezydenta Polski. Otrzymują je działacze opozycji, którzy od 1956 do 1989 roku działali wobec dyktatury komunistycznej i m.in. byli aktywnymi członkami nielegalnych organizacji, które stawiały sobie za cel odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności, respektowali prawa człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej lub też prowadzili zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami działalność. Krzyże mogą otrzymać również osoby, które świadomie uczestniczyły w manifestacjach i zostały zabite, ranne lub np. pozbawione przez to wolności.
W 44. rocznicę „Sierpnia 80” Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczono 13. osób, a pięciu opozycjonistów odznaczono pośmiertnie. Krzyże w imieniu Prezydenta Polski Andrzeja Dudy wręczał zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karol Polejowski.
– Tu w sierpniu 1980 roku w Sali BHP rodziła się Solidarność, ale również wolna Polska, o którą jeszcze trzeba było walczyć w latach 80-tych. Ale ten pierwszy krok, ten wyłom w systemie rządów komunistycznych został zrobiony właśnie tutaj. Dlatego jest to miejsce szczególne. To tu rodziła się polska wolność – mówił podczas uroczystości Karol Polejowski, podkreślając, że ta wolna Polska to m.in. zasługa tych osób, które właśnie odbierają Krzyże Wolności i Solidarności.
ZOBACZ TEŻ: Medale Wolności Słowa rozdane. Wśród laureatek Anja Rubik i Karolina Lewicka
Krzyżem Wolności i Solidarności zostali odznaczeni:
- Józef Adam Bela
- Jerzy Romuald Bielecki
- Maja Elżbieta Bogdał
- Benedykt Andrzej Etmański
- Andrzej Wojciech Gil
- Krystyna Maria Kossowska
- Stanisław Daniel Kotliński
- Marek Zygmunt Luterek
- Zofia Mechlińska
- Marian Paweł Mielcarek
- Ludwik Prądzyński
- Waldemar Eugeniusz Rosa
- Kazimierz Stanisław Wojtkiewicz
- Konrad Gajewski (pośmiertnie)
- Jan Gąska (pośmiertnie)
- Henryk Andrzej Kister (pośmiertnie)
- Jan Tadeusz Kobylański (pośmiertnie)
- Marek Stefan Opas (pośmiertnie)
Napisz komentarz
Komentarze