"Wielki Hipnotyzer", nota bene tytuł jednego z bardzo wyróżniających się utworów na tle repertuaru Republiki, na kartach historii In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego pojawił się w 2015 roku. Początkowo pod takim hasłem odbywały wszystkie działania uliczne realizowane w ramach festiwalu. Jako koncert specjalny "Wielki Hipnotyzer" pojawił się w 20 16 roku. Od tej pory na deskach festiwalowej sceny wystąpiło wielu znanych i cenionych wykonawców. Wśród nich można wymienić, m.in. Natalia Przybysz, Paulina Przybysz, Igor Herbut, czy Natalia Nykiel.
W tym roku "Wielki Hipnotyzer" gościć będzie zespół Eurazja, Katarzynę Groniec, Anię Rusowicz, Mariusza Lubomskiego oraz Michała Sarnowskiego. Przypomnijmy, kilka informacji o uczestnikach koncertu specjalnego.
Zespół Eurazja – jego filarami są współzałożyciele Eurazja Srzednicka oraz Sławomir Ciesielski
Sławomir Ciesielski był perkusistą zespołu Republika. Jest autorem muzyki do utworów: “Układ sił”, “Zielone usta” “Noc Wampira”, “Witamina X” “Pornografia”, oraz współautorem muzyki do wielu innych utworów Republiki. Grał również w “Operze”, “Kobranocce” i innych formacjach rockowych . Wydał autorską płytę zespołu perkusyjnego “Kije”. Współpracował z Teatrem Tworzenia Jarosława Pijarowskiego. Obecnie razem z wokalistką Eurazją Srzednicką współtworzy zespół Eurazja
Eurazja Srzednicka, to wokalistka o charakterystycznej barwie głosu, kompozytorka i autorka tekstów. Zwyciężczyni jednego z odcinków popularnego programu telewizyjnego „Szansa na Sukces”, wyróżniona na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie. Związana była z Teatrem Tworzenia Jarosława Pijarowskiego. Tam poznała Sławomira Ciesielskiego, z którym obecnie współtworzy zespół Eurazja.
CZYTAJ TEŻ: Serce Republiki znowu bije w Tczewie. Zjadą fani twórczości Grzegorza Ciechowskiego
Zespół Eurazja powstał z inicjatywy Sławomira Ciesielskiego i Eurazji Srzednickiej. W repertuarze zespołu są własne poetyckie kompozycje, jak i piosenki z repertuaru Republiki. Skład zespołu dopełniają muzycy ze sceny trójmiejskiej. Sławomir Ciesielski i Eurazja Srzednicka, oprócz działań z zespołem Eurazja, zapraszani są do projektów muzyki awangardowej , m.in. Teatru Tworzenia Jarosława Pijarowskiego. Występowali w widowiskach, oratoriach i koncertach wspólnie z: Józefem Skrzekiem, Władysławem Komendarkiem, Bogusławem Raatzem, Jorgosem Skoliasem, Markiem Piekarczykiem, Stevem Kindlerem (The Mahavishnu Orchestra). Oboje są też producentami muzyki i videoclipów.
Skład zespołu:
- Eurazja Srzednicka – wokal, kompozycje, teksty
- Sławomir Ciesielski – instrumenty perkusyjne, instrumenty klawiszowe, wokal , kompozycje, teksty
- Michał Stryniewski - gitary, kompozycje, chórki Kasia Maliszewska - instrumenty klawiszowe, flet, chórki
- Paweł Falbin - gitara basowa, chórki.
- Katarzyna Groniec
Jest laureatką głównej nagrody Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu (1988). Debiutowała rolą Anki w musicalu „Metro” w Teatrze Dramatycznym (1991). W 1997 roku na Festiwalu Piosenki Aktorskiej zdobyła Grand Prix, Pierwszą Nagrodę i Nagrodę Dziennikarzy, gdzie zaśpiewała „Zdemaskowanie piosenki” Hemara oraz „Amsterdam” Brela. W kwietniu 2008 roku Katarzyna Groniec otrzymała dyplom mistrzostwa im. Aleksandra Bardiniego – za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie piosenki aktorskiej. Jest także laureatką Fryderyka 2024 w kategorii Piosenka Literacka i Poetycka za ,,Konstelacje”, czyli zjawiskowe dzieło pełne emocji i głębi. W 2000 roku Katarzyna Groniec otrzymała nominację do Fryderyków w kategorii fonograficzny debiut roku i album roku poezja śpiewana za płytę „Mężczyźni”, której producentem muzycznym i autorem niektórych tekstów był Grzegorz Ciechowski.
Ania Rusowicz
To wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i psycholog sceny, znana przede wszystkim fanom muzyki retro. Jej twórczość nawiązuje do kolorowych lat 60. i 70. Laureatka czterech Fryderyków, której dwie z czterech płyt okryły się złotem. Jej twórczość charakteryzuje lekkość i pogoda ducha, a przede wszystkim – wysoki poziom artystyczny, który spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających słuchaczy. Aktualnie Artystka wydała nowy Album pt. „Dziewczyna Słońca”.
Mariusz Lubomski
Artysta jest związany z piosenką studencką, kabaretową i autorską. W latach 80. i 90. XX wieku zdobył wiele nagród i wyróżnień na różnych ogólnopolskich festiwalach i przeglądach. W 1986 roku związał się z muzykami zespołu „Republika”, tworząc grupę „Opera”. Nagrał siedem płyt studyjnych i koncertowych. Wielokrotnie występował w programach telewizyjnych i estradowych z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego i „Republiki”. Mariusz Lubomski tworzy specyficzny rodzaj piosenek o charakterystycznym akustycznym brzmieniu, korzystającym z rytmów bossa nowy, rytmów karaibskich i pieśni cygańskich, klasycznego bluesa z elementami funky, garażowego undergroundu, ostrych rockowych brzmień i piosenek aktorskich, klimatu francuskich kabaretów i nowojorskich klubów jazzowych, songów Weilla–Brechta i Toma Waitsa.
Michał Sarnowski
Muzyk zdobył w 2012 roku z zespołem „Popsysze” Grand Prix VII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Na co dzień jest wokalistą grupy „Czarne Kwiaty”. Wielokrotnie brał udział w koncertach specjalnych „Wielki Hipnotyzer” w ramach Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego.
Warto przypomnieć, że tegorocznym motywem przewodnim działań Fabryki Sztuk jest 40-lecie albumu Republiki “1984”. Świętowanie jubileuszu odbędzie się 24 sierpnia w godz. 16:30 – 17:00 poprzez foto-ściankę, muzykę w republikańskiej windzie i różne działania animacyjne. O godz. 17:15 rozpoczną się uliczne zdarzenia artystyczne. Ich uczestnicy przejdą ulicami Tczewa z Fabryki Sztuk do Centrum Kultury i Sztuki. Na trasie przemarszu znajdować się będą różne plastyczne i fotograficzne elementy nawiązujące do postaci Grzegorza Ciechowskiego i jego twórczości.
XXIII Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego rozpocznie się o godz. 18.00 w najbliższą sobotę 24 sierpnia w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.
Napisz komentarz
Komentarze