Jak jeździ się po Gdańsku, Gdyni i całym Trójmieście? Pewnie każdy z kierowców ma w tej kwestii własne zdanie i osobiste przemyślenia oraz doświadczenia. Bo kto nie stał w korkach, nie doświadczył jakiś drogowych absurdów i nie denerwował się na jego zdaniem źle działającą sygnalizację?
Gdańsk najbardziej przyjaznym miastem dla kierowców w Polsce
Jednak „pod lupą” serwisu Oponeo.pl i aplikacji Yanosik dostrzec można, że mieszkańcy i goście Trójmiasta i tak nie mają tak wielu powodów do narzekania, jak kierowcy z innych miast. Gdańsk już po raz trzeci z rzędu zwyciężył w grupie miast powyżej 300 tys. mieszkańców, a Gdynia, wśród miast poniżej 300 tys. mieszkańców, awansowała w rankingu i znalazła się w środku stawki. Jakie są więc rankingowe kryteria?
- Jak co roku dziewiętnaście miast podzielono na dwie grupy – powyżej oraz poniżej 300 tys. mieszkańców. Następnie porównano dane zebrane w ośmiu kategoriach. Przyjrzano się średnim prędkościom jazdy, funkcjonowaniu strefy płatnego parkowania, liczbie stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz dostępności carsharingu. Pod uwagę wzięto kwestie związane z kosztami utrzymania samochodu, w tym średnie ceny paliw i wymiany opon. Sprawdzono również, gdzie kierowcom proponowano najtańsze oferty OC – informują organizatorzy rankingu, którzy podkreślają, że stworzony system punktowy, uwzględniający też liczbę mieszkańców oraz wielkość miast, pozwolił im na obiektywną i sprawiedliwą ocenę tego, która miejscowość wypada najlepiej na tle pozostałych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ranking miast przyjaznych kierowcom. Gdańsk na pierwszym miejscu, Gdynia na ostatnim
Gdańsk i Gdynia w rankingu miast przyjaznych kierowcom
I tak, w grupie największych Polskich miast, tych powyżej 300 tys. mieszkańców, liderem pozostał Gdańsk (trzeci raz z rzędu). Jakby tego było mało, stolica Pomorza dość zdecydowanie wyprzedziła „konkurentów”, bo miasto wypadło najlepiej, lub prawie najlepiej, we wszystkich analizowanych kategoriach. Jedyny minus Gdańska to nadal wysoka liczba kolizji.
Szczegółowe dane dla Gdańska (m.in. liczba kolizji, średnia prędkość, średnie ceny paliw i ubezpieczenie) znaleźć można tutaj. Drugie miejsce zajęła w tym zestawieniu Bydgoszcz, a na trzecim miejscu uplasował się Kraków. Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Szczecin, Warszawa, Łódź, Lublin, Poznań i Wrocław.
W grupie miast poniżej 300 tys. mieszkańców na szóstej pozycji uplasowała się Gdynia i jest to awans o „cztery oczka” w górę.
- Jeszcze rok temu Gdynia zajmowała ostatnią rankingową pozycję, a w tym wypadła lepiej aż od czterech miast. Była bezkonkurencyjna w kategorii dotyczącej carsharingu. Mocną stroną okazały się też średnie ceny paliw. Kierowcy mogą za to być mniej zadowoleni z kosztów usługi wymiany opon oraz wysokich opłat w strefie płatnego parkowania – informują organizatorzy rankingu.
Szczegółowe dane dla Gdyni można zobaczyć tutaj. Wygrał Sosnowiec przed Gliwicami i Częstochową. Kolejne miejsca zajęły miasta: Toruń, Radom, Gdynia, Katowice, Kielce, Białystok i Rzeszów.
Napisz komentarz
Komentarze