Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Wielki Odpust Kaszubski. Do Sianowa przybędą tysiące pielgrzymów

Wielki Odpust Kaszubski, jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych na Kaszubach, rozpocznie się w sobotę, 20 lipca w Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Sianowie w gminie Kartuzy. Co roku uczestniczą w nim tysiące pielgrzymów.
Wielki Odpust Kaszubski, Sianowo 2023
Odpusty w Sianowie odbywają się dwa razy w roku: w połowie lipca i we wrześniu

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Odpust zaczyna się w sobotę, 20 lipca i tradycyjnie będzie trwał całą oktawę, czyli do 28 lipca.

Wielki Odpust Kaszubski. Tysiące pielgrzymów przybędą do Sianowa

  • W sobotę, 20 lipca o godz. 18.00 odprawiona zostanie msza św. na rozpoczęcie Wielkiego Odpustu, a po niej Droga Krzyżowa i o północy msza ku czci Matki Boskiej Sianowskiej.

Tłumy katolików przybędą na plac pielgrzymkowy w niedzielę, 21 lipca. 

  • Od godz. 9 nastąpi tradycyjne powitanie pielgrzymek. 
  • O godz. 11.30 rozpocznie się suma pontyfikalna pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego ks. Ryszarda Kasyny

W kolejne dni – przez cały tydzień – w Sianowie będą się modlić: zakochani i narzeczeni, rodzice i dzieci, bractwa i stowarzyszenia religijne, strażacy, kierowcy, rolnicy z powiatu kartuskiego, kapłani i samorządowcy. 

Matka Boska Sianowska. Patronka młodzieży przedślubnej

Kult Matki Boskiej Sianowskiej sięga XV wieku, kiedy to, według legendy, para zakochanych znalazła w paprociach figurkę Maryi otoczoną niebiańskim blaskiem. Młodzi zanieśli ją do kościoła w pobliskim Mirachowie, ta jednak w niewyjaśniony sposób wróciła do Sianowa. I działo się tak za każdym razem, gdy próbowano ją przenieść. Aż w końcu miejscowi uznali, że skoro Matka Boska wybrała sobie to miejsce, należy tam postawić kościół.

Z uwagi na istniejącą legendę jej odnalezienia, sianowska Matka Boska jest patronką młodzieży przedślubnej.

Dwa razy świątynię nawiedzały pożary, a figura za każdym razem cudownie ocalała. Pochodzenie rzeźby datuje się na przełom XIV i XV w. Wykonana z drewna lipowego, zaliczana jest do tzw. miękkiego gotyku, a jej wysokość wynosi prawie 50 cm

W roku milenijnym 1966 sianowska Madonna została dekretem papieskim ukoronowana i ogłoszona Królową Kaszub.  

W nocy z 23 na 24 kwietnia 2002 roku w Sianowie nieznani sprawcy zdarli z figury insygnia władzy królewskiej oraz wota dziękczynne. Rekoronacja odbyła się 21 lipca 2002 roku podczas Szkaplerznego Odpustu Sianowskiego.

Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej. Największa drewniana świątynia na Kaszubach

Od XV w. do cudownej figury Maryi przybywają wierni z całych Kaszub. Zabytkowa rzeźba przechowywana jest w ołtarzu głównym XIX-wiecznego kościoła Narodzenia NMP – największej drewnianej świątyni regionu.

Istniejąca obecnie świątynia to niewielki kościółek o charakterystycznej dla Kaszub konstrukcji ryglowej (szachulcowej) ze smolonymi na czarno belkami drewnianymi i białymi wypełnieniami. Wzniesiono go w 1816 roku na miejscu spalonego budynku. Gotycka figurka Cudownej Madonny z Jezusem na kolanach ukryta jest w niszy barokowego ołtarza głównego, zwieńczonego złoconym Okiem Opatrzności i koroną. Przy figurce rozwieszone są ofiarowywane przez wiernych wota. Nisza z figurką przykrywana jest zasuwanym na nią współczesnym obrazem patronki tego miejsca – Matki Boskiej z dzieciątkiem. Po obu bokach ołtarza głównego znajdują się, pochodzące również z okresu baroku, ołtarze.

Lewy ołtarz ozdabia obraz Michała Archanioła, a prawy poświęcony jest także Matce Boskiej. Ambona i ołtarzowe mensy przyozdobione są suknem z bogatymi haftami kaszubskimi, przetykanymi bursztynami, które powstały jako wota dziękczynne wykonane w podzięce za uleczenie z choroby. Obok ambony znajduje się tablica z modlitwą „Ojcze nasz” w języku kaszubskim. Przy prawej ścianie sianowskiego sanktuarium stoi gotycka figura Madonny Westfalskiej i dzieciątka Jezus, które trzyma koszyk z kiścią winogron. Przybyła do sanktuarium z kaplicy w Staniszewie.

Odpusty w Sianowie odbywają się dwa razy w roku: w połowie lipca i we wrześniu.

odpust, program, Sianowo 2024
Program Wielkiego Odpustu Kaszubskiego 2024 (Materiały prasowe)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama