Literacka Podróż Hestii co roku wybiera najciekawsze polskie książki z kategorii fiction, napisane z myślą o dzieciach i młodzieży. Do 4. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii zgłoszono 89 propozycji, z których kapituła wybrała następujące tytuły:
- • „Silla” Karoliny Lewestam (Agora dla Dzieci)
• „Hydropolis 2. Walcz” Zygmunta Miłoszewskiego (W.A.B./GW Foksal)
• „Księżniczka na wygnaniu, czyli osiem żywotów Reginy Różyczki” Katarzyny Ryrych (Butterfly/Ibis)
• „Hajda. Beskid bez kitu” Marii Strzeleckiej (Libra P)
• „Zguba” Natalii Szostak (W.A.B. / GW Foksal)
Tytuł zwycięskiej książki poznamy we wrześniu., a laureat lub laureatka otrzyma Nagrodę Literacka Podróż Hestii w wysokości 50 tys. zł.
W tym roku wybór najlepszej książki wesprze głos Młodzieżowej Rady Literackiej. Tworzą ją młodzi przedstawiciele i przedstawicielki m.in. Szkoły w Chmurze, Młodych Horyzontów, Oczytamy Szczecin, Polskiej Szkoły Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej w Wędryni (Republika Czeska), Sopockiej Rady Młodzieżowej.
Nadesłane powieści, opowiadania i powieści graficzne oceniła Kapituła, w skład której wchodzą:
- Artur Borowiński – przewodniczący kapituły i prezes Grupy ERGO Hestia, Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej,
- Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie,
- Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka,
- Ilona Wiśniewska – autorka nominowana do zeszłorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii za powieść „Przyjaciel Północy”,
- Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie
- oraz Natalia Wiercińska – reprezentująca Fundację Artystyczna Podróż Hestii. Sekretarzem Nagrody jest Janusz Heller.
Plener Czytelniczy w parku Hestii w Sopocie, 15 czerwca, to nie tylko okazja, żeby rozpocząć lato z książką, ale też poznać Autorki książek wyróżnionych w 4. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii: Marię Strzelecką, Karolinę Lewestam, Katarzynę Ryrych i Natalię Szostak. Rozmowy z nimi przeprowadzi Weronika Wawrzkowicz.
Plenerowe atrakcje to jednocześnie zabawa i edukacja, dzięki czemu dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje czytelnicze i artystyczne zainteresowania.
Plener Czytelniczy jest częścią obchodów 10-lecia Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Wydarzenie jest zatem doskonałą okazją, żeby zapoznać się z najnowszą rzeźbą, ustawioną w parku Hestii - to obiekt autorstwa Julii Woronowicz, który powstał w oparciu o wizję artystyczną Raportu Rocznego Grupy ERGO Hestia 2021 pt. „Współbycie. Historia Kuksonii Giętkiej”. Tytułowa kuksonia to mityczna roślina lądowa, która dała początek znanym nam dzisiaj roślinom i zwierzętom. Rzeźba jest hołdem złożonym wartościom płynącym z przynależności do świata natury.
Program Pleneru Czytelniczego 2024:
- rozmowy z Autorkami nominowanymi do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2024;
- rozmowa z przedstawicielkami Młodzieżowej Rady Literackiej przy konkursie Literacka Podróż Hestii;
- parkowa gra literacka z nagrodami;
- podpisywanie książek i możliwość rozmowy z Autorkami;
- edukacyjny spacer po parku rzeźby z przewodnikiem;
- warsztaty z Fundacją Integralia;
- warsztaty artystyczne z Fundacją APH - tworzenie „Notesu z podróży” oraz tworzenie literackich wianków;
- warsztaty literackie wprowadzające w świat rzemiosła pisarskiego;
- aktywności ruchowe i warsztaty dramowe;
- swap książkowy
- głośne czytanie książek w ramach akcji #TataTeżCzyta
- najpyszniejsze lody i lemoniada
- megagry
Plener Czytelniczy, Park Hestii, ul. Bitwy pod Płowcami 66 w Sopocie: 15 czerwca 2024 (sobota), godz. 10-14. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Napisz komentarz
Komentarze