Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Już dziś poznamy laureatów konkursu Pomorzanka/Pomorzanin roku 2023

19 kandydatur zgłoszono do prestiżowego tytułu Pomorzanki/Pomorzanina Roku, który już po raz trzeci zostanie przyznany przez naszą redakcję. Laureatów konkursu poznamy już dziś.
Już dziś poznamy laureatów konkursu Pomorzanka/Pomorzanin roku 2023
Nagroda Pomorzanka/Pomorzanin Roku przyznawana jest corocznie przez kapitułę w kwietniu w związku z Międzynarodowym Dniem Wolnej Prasy

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Po raz trzeci redakcja „Zawsze Pomorze” zorganizowała konkurs na Pomorzankę/Pomorzanina roku. Ta najważniejsza nagroda naszego tygodnika przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym dla województwa pomorskiego, które swoją działalnością, zaangażowaniem, pasją w minionym roku rozsławiły Pomorze w kraju i zagranicą oraz są wzorem do naśladowania. 

10 kwietnia kapituła spośród 19 nominowanych wyłoniła złotą dziesiątkę laureatów i zwycięzcę konkursu. Poznamy ich dziś o godz. 16. na gali Pomorzanin Roku 2023 w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. 

CZYTAJ TEŻ: Statuetki „Asy Samorządu 2023” trafiły do 16 samorządów
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Nominowani do nagrody Pomorzanin/Pomorzanka Roku 2023 

  • Piotr Biedroń, aktor Teatru Wybrzeże. Miniony rok przyniósł mu ważną rolę w spektaklu „Piękna Zośka”, uznaną za „mistrzowską, niezwykle dojrzałą i wiarygodną, świetnie zbudowaną”. 
  • Krzysztof Bochus, popularny autor kryminałów. To jemu zawdzięczamy kryminały retro z akcją na Pomorzu, z komisarzem Abellem w roli głównej. Bochus, jak nikt inny, potrafi historię przedwojennego Pomorza i Wolnego Miasta Gdańsk prezentować tak, że chce się czytać. 
  • Stasia Budzisz, pisarka i reporterka. Za książkę „Welewetka. Jak znikają Kaszuby” – reportaż historyczny o losie kaszubskiej mniejszości wciąż poszukującej własnej tożsamości. 
  • Martyna Bunda, pisarka. Za powieść „Podwilcze”, która opowiada o dziedziczeniu traumy gwałtu wojennego na Kaszubach.
  • Bartosz Dudziński. W ciągu 20 dni gdańszczanin pokonał kajakiem liczącą 1150 km wodną drogę z Przemyśla do Świnoujścia. 
  • Katarzyna Kałduńska, pielęgniarka paliatywna, założycielka Domu Hospicyjnego w Pruszczu Gd. Prawie 68 tys. osób ogląda jej filmy na TikToku, w których mówi o godnym odchodzeniu.
  • Dr Wojciech Karolak, kardiochirurg z UCK oraz anestezjolodzy prof. Romualda Lango i dr Monika Rosinska z Zakładu Kardioanestezjologii GUMed. W ramach wolontariatu jeżdżą do Rwandy, szkolą tamtejszych lekarzy i operują rwandyjskich pacjentów.
  • Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO w Gdyni, szkoły od wielu lat utrzymującej się w pierwszej piątce najlepszych liceów w Polsce. 
  • Prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec, kierownik Katedry Biologii Morza i Biotechnologii na Wydziale Oceanografii i Geografii UG – za identyfikację metabolitów mikroorganizmów i określenie ich znaczenia środowiskowego oraz potencjału biotechnologicznego i medycznego. 
  • Dominik Nowak – dyrektor Nowego Teatru w Słupsku. Miniony rok to 191 zagranych spektakli dla blisko 50 tysięcy widzów oraz deszcz nagród z całej Polski.
  • André Ochodlo. Miniony rok dla tego charyzmatycznego, związanego z Sopotem artysty to trzy jubileusze: 60. urodziny, 35 lat występów na scenie i 30. Lato Teatralne w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej. 
  • Lek. Ewa Pawłowska z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed. Nominowana za opracowanie systemu zdalnego monitorowania pacjentów po zakończonym leczeniu onkologicznym, który umożliwia szybsze wykrywanie wznów nowotworu. 
  • Łukasz L.U.C. Rostkowski, producent muzyczny, raper, wokalista, kompozytor, autor tekstów. Nominowany za skomponowanie ścieżki dźwiękowej do głośnego filmu „Chłopi”.
  • Dr hab. Piotr Siondalski, dr Magdalena Kołaczkowska z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – za wynalezienie bioimplantu, który może być stosowany jako zastawka serca.
  • Jerzy Snakowski. Jego reżyserski debiut operetki „Księżniczka czardasza” to nowy powiew, świeże spojrzenie na klasykę na scenie Opery Bałtyckiej. To też 15. sezon jego niezwykle popularnych widowisk promujących sztukę operową „Opera? Si!”.
  • Michał Szlaga znany głównie z fotograficznych projektów, mówiących o Polsce i jej społecznej historii – za wystawę „Kaszubskie fiksum-dyrdum” w Centrum św. Jana.
  • Ryszard Trykosko – menedżer, pasjonat budownictwa, wiceprezes NDI. Za zasługi w realizacji kluczowych dla Gdańska i regionu Pomorza inwestycji kubaturowych i infrastrukturalnych. 
  • Prof. Krzysztof Wilde – PG, prof. Piotr Stepnowski – UG i prof. Marcin Gruchała – GUMed za podejmowane przedsięwzięcia związane z integracją trzech wiodących pomorskich uczelni, utworzenie Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita oraz rozpoczęcie w 2023 roku działań zmierzających do federalizacji PG, UG i GUMed. 
  • Dr Sławomir Zieliński – ekolog, nauczyciel, publicysta, leśnik. Nominacja za walkę o zatrzymanie wycinek w pomorskich lasach, ratowanie starych drzew, działania na rzecz utworzenia rezerwatu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama