Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Na Pomorzu będą szukać wody geotermalnej. Gdzie dokładnie?

Chojnice – jako jedyne w województwie pomorskim – dostały zielone światło do poszukiwania złoża wód geotermalnych. Dzięki udziałowi w programie „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” trafi tam, na wstępny odwiert, blisko 12 mln zł! Gdzie odbędzie się „poszukiwanie”? Sprawdzamy.
geotermia

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Chojnice będą szukać wód geotermalnych

Pieniądze z programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” pozwolą na wykonanie pierwszego otworu badawczego i rozpoznawczego. Pozytywnie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zostało zaopiniowanych 18 wniosków. Z województwa pomorskiego dofinansowanie otrzymają jedynie Chojnice.

– Rozwój geotermii jako odnawialnego źródła energii jest jednym z celów Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Geotermia to potencjał, który powinny wykorzystywać samorządy. Odnawialne źródła energii to nasza przyszłość – mówi Piotr Dziadzio, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Główny Geolog Kraju.

PRZECZYTAJ TEŻ: Energia z wody, wiatru oraz słońca. Gminy chcą niższych rachunków za prąd i ciepło

Chojnice otrzymały 11,8 mln zł na poszukiwanie złoża wód geotermalnych. Miasto musi dołożyć do tego przedsięwzięcia koszt VAT-u, czyli ok. 2,5 mln zł.

– Ten odwiert, na który otrzymaliśmy dofinansowanie, ma dać odpowiedź, czy w Chojnicach jest woda geotermalna, którą będzie można wykorzystać do ogrzewania mieszkań i obiektów. My jako miasto musimy dołożyć do tego kwotę VAT. Jest to nasze ryzyko, gdyż może się okazać, że woda będzie miała tylko 40 stopni, a najlepiej, aby miała minimum 60 stopni, a najlepiej – 70 czy 80 – mówi Arseniusz Finster, bumistrz Chojnic.

PRZECZYTAJ TEŻ: W Chojnicach będą szukać wody geotermalnej

Włodarz nie ukrywa, że na ten temat zamierza rozmawiać z Miejskim Zakładem Energetyki Cieplnej.

– To jest nasz naturalny wybór i będę chciał szukać kogoś dodatkowego do udziału w tym zadaniu jako beneficjent tego dobra, jakim byłaby ciepła woda. To dałoby nam o wiele tańsze ciepło w mieście niż dzisiaj – dodaje Finster.

Po podpisaniu umowy na dofinansowanie miasto ogłosi przetarg, by poszukać firmy, która podejmie się zadania. W grę wchodzi odwiert nawet na głębokość ok. 2 km. Poszukiwania będą prowadzone w rejonie ulicy Czerskiej, między ulicami Gdańską a Kościerską.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dużo się dzieje w „zielonej” energii, choć legislacyjnie jesteśmy w lesie. Debata Zawsze Pomorze

Geotermia. Jakie są korzyści?

Środki na odwiert pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego celem jest m.in. zwiększenie wykorzystania zasobów wód termalnych w kraju.

Efektem tych programów będą zmniejszona emisja gazów cieplarnianych do atmosfery, zmniejszone zapotrzebowanie na zasoby naturalne oraz zastąpienie paliw opałowych, nieprzyjaznych środowisku, odnawialnymi źródłami energii. Geotermia to niewątpliwie najlepsze odnawialne źródło energii. Jest stabilne i przewidywalne, ale również stosunkowo tanie, jeśli chodzi o dalszą perspektywę funkcjonowania.

Artur Michalski / wiceprezes zarządu NFOŚiGW


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama