To jedna z pierwszych wystaw, jaka odbywa się w tym budynku po jego rewitalizacji – powiedział podczas jej otwarcia Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. - Cieszę się, że mogliśmy gościć tutaj w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu uczestników warsztatów zorganizowanych pod kierunkiem redaktora naczelnego tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze” Mariusza Szmidki. Dziękuję redakcji, że wybrała naszą bibliotekę na te warsztaty i dziękuję ich uczestnikom, że zechcieliście do nas przychodzić. Wielu z was znam, a jednak nie wszystkich z zamiłowania do fotografii. Cieszę się, że rozwinęliście swoje pasje i gratuluję zdjęć. Każdy z was zwrócił uwagę na coś innego w tym mieście – podkreślił Krzysztof Korda.
- Gratuluję efektu warsztatów, tych czterech spotkań. Dziękuję panu dyrektorowi, że otworzył nam gościnne progi biblioteki – powiedział Mariusz Szmidka, redaktor naczelny tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”. - Jestem pod ogromnym wrażeniem, że właśnie w takim miejscu możemy tę szczególną wystawę zaprezentować. Dziękuję mojej zastępczyni Bogdanie Wachowskiej, która od początku realizowała ten projekt, mieszkance Tczewa i Olkowi Knitterowi, nieocenionemu fotoreporterowi naszej redakcji, który te wszystkie zajęcia praktyczne z państwem prowadził. Przekazał Państwu swoją najlepszą wiedzę i doświadczenie, by te zdjęcia, które państwo zrobiliście były zgodne z zasadami i sztuką fotografii.
Mariusz Szmidka podkreślił, że ten projekt niezależnego tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”, spełnił ważną funkcję integrującą środowisko tczewskich seniorów.
- Efekt jest imponujący - podkreślił. - Wszystkie zdjęcia, nie chcę żadnego wyróżniać, pokazują silną identyfikację z miejscem zamieszkania, wskazując na bardziej znane i mniej znane zakątki miasta. Myślę, że te warsztaty mogą być inspiracją dla innych pomorskich miast. Mam nadzieję, że Państwo złapaliście tego bakcyla i ta nasza współpraca na tej wystawie się nie zakończy.
- Były podziękowania, były gratulacje, ja jednak liczę, że Państwo na tych zdjęciach nie poprzestaniecie – powiedział Olek Knitter, który prowadził praktyczne zajęcia podczas warsztatów. - Zdjęcia Gdańska są wszędzie, zdjęcia Warszawy są wszędzie, ale zdjęcia niektórych mniejszych miejscowości, Waszych Ojczyzn, ulic, osiedli, parków nie są tak popularne. Warto jednak je fotografować, bo z czasem te miejsca się zmienią, za rok, pięć, dziesięć lat wszystko może wyglądać inaczej, a wtedy te wasze fotografie nabiorą historycznej, prawdziwej wartości, bo młode pokolenie zapomni, jak to kiedyś wyglądało wcześniej. Ta wartość fotografii często po latach jest dopiero doceniana. Każde z tych zdjęć ma wartość dokumentalną.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kocham moje miasto, czyli fotografowanie bez tajemnic. Warsztaty fotograficzne "Zawsze Pomorze"
Tczewscy seniorzy podziękowali Olkowi Knitterowi za cierpliwość. - Nie byliśmy łatwymi kursantami. Nie było to łatwe zadanie dla pana – podkreśliła jedna z uczestniczek tczewskich spotkań.
- Ja chciałam powiedzieć, że od zawsze interesowałam się fotografią. Teraz, kiedy jestem na emeryturze, w końcu mam możliwość realizowania swoich pasji. Tyle warsztatów, tyle zajęć jest organizowanych w Tczewie, że naprawdę jest w czym wybierać. Ja z radością przyszłam na te warsztaty, które mi bardzo dużo dały – o nasłonecznieniu, o perspektywie, o pomyśle na zdjęcie – to rewelacja na temat pana Olka. Jestem szczęśliwa, że moje zdjęcie znalazło się na tej wystawie – powiedziała Ewa Wawrzyniak.
Wystawa w Gdańsku
Wystawa fotograficzna zdjęć autorstwa gdańskich seniorów odbędzie się w piątek, 10 listopada o godz. 17 w Domu Zarazy w Gdańsku Oliwie. Będzie trwała do końca listopada 2023 r. Można ją zwiedzać w dni powszednie w godzinach spotkań Domu Sąsiedzkiego (10-14). Będzie również dostępna podczas wszystkich wydarzeń, jakie w tym terminie będą się odbywać w Domu Zarazy (szczegóły na https://www.facebook.com/DomZarazy/).
Projekt „Kocham moje miasto" jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego
Napisz komentarz
Komentarze