Jak co roku, w Wejherowie uroczyście świętowano kolejną rocznicę otrzymania przez Jakuba Wejhera przywileju od króla Jana Kazimierza, na mocy którego ówczesna Wejherowska Wola została podniesiona do godności miasta i otrzymała nazwę Wejheropolis, czyli dzisiejsze Wejherowo. W tamtym czasie było to jedyne prywatne miasto na Pomorzu.
Ustalono też, że w herbie miasta będzie „biały krzyż rycerzy maltańskich na niebieskim polu, otoczony zielonym wieńcem wawrzynowym, a w środku krzyża będzie czerwona róża”.
PRZECZYTAJ TEŻ: Wirujące feretrony, czyli kaszubski pokłon świętym obrazem
Rocznicę tamtych wydarzeń władze oraz mieszkańcy Wejherowa uroczyście świętowali na rynku oraz przed pomnikiem Jakuba Wejhera, gdzie kwiaty złożyli m.in. zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, a także inni samorządowcy, radni i przedstawiciele Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Tempora Militum, którzy również oddali honorową salwę dla założyciela miasta Jakuba Wejhera.
– Świętowanie kolejnej 374. już rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu, to oddanie hołdu założycielowi Wejherowa i tym wszystkim, którzy przez lata tworzyli to miasto – mówił Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.
PRZECZYTAJ TEŻ: Pirat drogowy w rękach policji! Po mieście gnał ponad 100 km/h
Prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Tempora Militum Krzysztof Zdunkowski przypomniał zebranym historię nadania praw miejskich miastu. Co ciekawe, obywatelem miasta mógł wówczas zostać każdy mężczyzna, chrześcijanin bez względu na narodowość, który z okazji otrzymania tej godności zapłaci 10 złotych polskich, a wszystkim mieszkańcom zapewniono zwolnienie na 30 lat z wszelkich opłat na rzecz skarbu państwa.
Historia powstania Wejherowa
- Osadę Wejherowska Wola wojewoda malborski Jakub Wejher powołał do życia – za zgodą króla Władysława IV - 28 maja 1643 roku. Związane to było z realizacją obietnicy złożonej Bogu za ocalenie życia podczas oblężenia miasteczka Biała (teren obecnej Białorusi).
- Osada rozwijała się prężnie i już po 7. latach 13 stycznia 1650 roku król Jan Kazimierz nadał osadzie Wejherowska Wola przywilej miejski potwierdzony w 1696 r. przez Jana III Sobieskiego.
- Wejherowo było jedynym w ówczesnych Prusach Królewskich miastem prywatnym i ostatnim osadzonym na prawie chełmińskim, a przywilej określał między innymi uprawnienia samorządu miejskiego oraz sposób wyboru władz Wejherowa.
Napisz komentarz
Komentarze