Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pracownicy Wydziału Edukacji UMG kontrolują samych siebie? Gdyńscy radni PiS mają wątpliwości

Pod Urzędem Miasta Gdyni odbyła się konferencja prasowa radnych PiS. Marek Dudziński i Marcin Bełbot poruszyli temat kontroli w Publicznym Zaocznym Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych „Cosinus Plus” w Gdyni oraz w Wydziale Edukacji UMG. Zaapelowano o przeprowadzenie dokładnego audytu, który miałby objąć wszystkie przekazane dotacje z ostatnich lat, i o zmianę procesu pracy w urzędzie. – Udzielone przez prezydenta Gdyni zarządzeniem pełnomocnictwo do czynności związanych z przeprowadzeniem kontroli doraźnej w publicznej szkole dokładnie pokrywa się zakresem z czynnościami kontrolnymi zleconymi przez NIK – odpowiada Agata Grzegorczyk, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Gdyni.
Marcin Bełbot i Marek Dudziński podzas konferencji prasowej w Gdyni

Autor: Katarzyna Georgiev | Zawsze Pomorze

Kontrola liceum „Cosinus Plus” w Gdyni. Radni PiS mają wątpliwości

Wątpliwości radnych PiS wzbudziło rozporządzenie, które wydane zostało przez prezydenta Wojciecha Szczurka 11 lipca. Na mocy tego dokumentu, na wniosek Najwyższej Izby Kontroli rozpoczęła się kontrola szkoły „Cosinus Plus” i fundacji Conatus. Miała ona na celu sprawdzenie zgłaszanej liczby uczniów oraz sposobu naliczania i rozliczania dotacji. Radny Marek Dudziński 21 lipca złożył interpelację w tej sprawie.

Jednak ponad miesiąc wcześniej, bo 6 czerwca, przeprowadził natomiast kontrolę w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Gdyni.

– Wynikało z niej, że jeden pracownik w całym Dziale Edukacji zarówno weryfikuje informacje od szkół, dotyczące liczby osób uczęszczających na zajęcia w niepublicznych placówkach oświatowych, jak i rozdziela dotacje. Bez żadnej kontroli, beż żadnego sprawdzenia – mówił radny Marek Dudziński.

PRZECZYTAJ TEŻ: Co z uchwałą krajobrazową w Gdyni? Radni PiS apelują do władz miasta

Dodatkowym problemem, na który zwrócili uwagę radni, była kwestia organizacji pracy w urzędzie.

Jeżeli jedna osoba odpowiada bezpośrednio za wyliczenie kwoty dotacji i przekazanie jej do wypłaty, a są to kwoty rzędu 83 milionów złotych rocznie, to istnieje ryzyko popełnienia zwykłego błędu.

Marek Dudziński / radny PiS

Radny Dudziński wspomniał również o zarządzeniu prezydenta Gdyni, w którym dał on pełnomocnictwo pracownikom Wydziału Edukacji, objętym kontrolą. Zdaniem radnego, miałoby to doprowadzać do sytuacji, w której kontrolują oni sami siebie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdyńska wojna na donosy. Uniewinniono trzech z ośmiu oskarżanych radnych

Radni PiS podczas konferencji zaapelowali też do wiceprezydenta Gdyni ds. jakości życia Bartosza Bartoszewicza o przeprowadzenie audytu, w którym miałyby się znaleźć wszystkie dotacje przekazane w ciągu ostatnich lat. Oprócz tego, stwierdzono, że zmianie powinien ulec proces pracy: miałaby być rozłożona na kilka osób.

Wątpliwości radnych PiS w sprawie kontroli w liceum „Cosinus Plus” . Stanowisko miasta Gdyni

Udzielone przez prezydenta Gdyni zarządzeniem pełnomocnictwo do czynności związanych z przeprowadzeniem kontroli doraźnej w publicznej szkole o nazwie Publiczne Zaoczne Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych „Cosinus Plus” w Gdyni dokładnie pokrywa się zakresem z czynnościami kontrolnymi zleconymi przez NIK.

Agata Grzegorczyk / rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Gdyni

– Przypomnijmy, że sprawa dotyczy kontroli doraźnej, przeprowadzanej na polecenie NIK w podmiocie zewnętrznym, a nie w mieście ani jego jednostce – poinformowała Agata Grzegorczyk, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Gdyni.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nie zabierajcie nam autobusów! Protesty przeciw ograniczeniu dostępu do gdyńskiej komunikacji

Rzeczniczka Urzędu Miasta Gdyni odniosła się też do zarzutów dotyczących procesu pracy w urzędzie oraz kontroli samych siebie przez pracowników Wydziału Edukacji.

– Natomiast pracę wewnętrzną wydziałów i referatów Urzędu Miasta Gdyni określają regulamin i zasady kontroli wewnętrznej. Po pierwsze, działania każdego pracownika podlegają na bieżąco nadzorowi i ocenie przełożonych – kierownika lub naczelnika i wiceprezydenta. Po drugie, kontrolą wewnętrzną zajmuje się Wydział Audytu, który wykonuje obowiązki w zakresie organizacji i prowadzenia audytu, zgodnie z wymaganiami ustawy o finansach publicznych, rozporządzeń wykonawczych do ustawy oraz standardów audytu wewnętrznego. Audyt wewnętrzny jest działalnością niezależną i obiektywną, której celem jest wspieranie prezydenta w realizacji celów i zadań przez systematyczną ocenę kontroli zarządczej oraz czynności doradcze. Ocena ta dotyczy w szczególności adekwatności, skuteczności i efektywności kontroli zarządczej w urzędzie i gminnych jednostkach organizacyjnych – dodała Agata Grzegorczyk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama