Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Recepta na klimat. Strajk klimatyczny w Gdańsku

Płoną nielegalne i trujące wysypiska w Polsce, szaleją ogromne pożary na południu Europy. W odpowiedzi na te zjawiska, w poniedziałek, 31 lipca w całej Polsce odbyły się protesty klimatyczne pod hasłem „Recepta na klimat”.
Recepta na klimat, strajk klimatyczny w Gdańsku

Autor: Patrycja Lniska | Zawsze Pomorze

„Recepta na klimat”. Strajk w Gdańsku

Strajk organizowany przez: Nową Generację Pomorskie, Komitet Obrony Demokracji Region Pomorski, PO, Młodą Lewicę, Zielonych oraz Polskę 2050, rozpoczął się w Gdańsku w poniedziałek, 31 lipca o godz. 18:00 przy fontannie Neptuna na Długim Targu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Niech żyją mikroby, czyli walka z globalnym ociepleniem na Kaszubach

– Mamy dość takich upałów, których od wielu lat nigdy wcześniej nie było. Mamy dość tych strasznych prognoz pogody i zmian – mówiła euro posłanka Magdalena Adamowicz. – Mamy dość nawalnych deszczów, mamy dość powodzi i nie chcemy bać się tego, że zimą już nie będziemy mogli jeździć na sankach czy na nartach. Albo że dzieci moich córek nie będą wiedziały, jak wygląda płatek śniegu i jak ulepić bałwana. Dużo, i to bardzo dużo, zależy od nas wszystkich i od was wszystkich. Nie tylko przez nasze własne działania, ale co ważne poprzez nasze wybory. Poprzez to, kogo wybierzemy, na kogo zagłosujemy.

Ważnym elementem podczas demonstracji było także wskazywanie na ważność zbliżających się wyborów parlamentarnych.

Gdybyśmy kilka lat temu wybrali inaczej, to ogromny strumień pieniędzy popłynąłby już do Polski i moglibyśmy go wykorzystać w celach zrównoważonego rozwoju. Jest mnóstwo celów do osiągnięcia. Począwszy od niskoemisyjnych aut, poprzez większą i lepszą organizację transportu publicznego, drogowego, po energetyczne budownictwo, energooszczędne i zeroemisyjne źródła energii dodała Magdalena Adamowicz.

PRZECZYTAJ TEŻ: Klimatyczna odpowiedzialność biznesu. Jak ją wykrzesać?

Głos zabrała również córka Magdaleny Adamowicz, Antonina. Zwróciła uwagę na kończące się zasoby naturalne, wspieranie firm, które dbają o klimat, i również przypominała o oddaniu głosu jesienią.

My mamy, tak się szacuje, około 500-800 nielegalnych wysypisk. Około 30-40% jest to nielegalny obrót śmieciami. Rząd z tym nie robi nic dodał natomiast Marek Weryszko z Zielonych Pomorze. My jako Zieloni w Trójmieście od długiego czasu zbieramy podpisy pod różnego typu akcjami. Dzisiaj też zbieramy podpisy pod akcją ograniczenia wycinek w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

PRZECZYTAJ TEŻ: Aktywiści Greenpeace napisali na tankowcu z rosyjską ropą: „Peace not oil” (Pokój zamiast ropy)

Nina Katka, która jest przewodniczącą Komisji Praw Człowieka w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Pomorskiego i parlamentarzystką w Parlamencie Młodych, podkreśliła z kolei, jak ważna jest i powinna być edukacja klimatyczna.

 – Nikt nam nie pokazuje, dlaczego tak naprawdę recykling jest ważny. Nikt nam nie powiedział, że nasze małe decyzje też mogą wpłynąć na nasz kraj.

„Recepta na klimat”. Główne postulaty

Wydarzenie zakończyło się podpisaniem przez wszystkich uczestników strajku „Recepty na klimat”. Jej najważniejsze postulaty to:

  • czyste i monitorowane rzeki,
  • sprawiedliwa transformacja energetyczna oraz inwestycje w OZE,
  • niezależne energetycznie samorządy,
  • zatrzymanie bezprawnej wycinki lasów,
  • ograniczenie plastiku i wprowadzenie systemu kaucyjnego
  • oraz zatrzymanie przywożenia śmieci do Polski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaCzec Księgarnia Kaszubsko-Pomorska
Reklama