W piątek, 30 czerwca odbyło się spotkanie inauguracyjne poświęcone projektowi Karty, w którym wzięła udział m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób. Służyło przede wszystkim rozpoznaniu sytuacji, identyfikacji najpilniejszych potrzeb oraz wstępnemu zaprezentowaniu założeń programu.
- Pojawił się pomysł powołania zespołu ekspertów ds. drzew, którzy przez najbliższe miesiące wypracują propozycję fachowych zapisów dotyczących utrzymania i wprowadzania drzew w Gdańsku – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz. Zespół ma składać się z przedstawicieli miejskich instytucji, organizacji społecznych, ekspertów dendrologów z Gdańska oraz innych miast, a także pomysłodawców obywatelskich projektów związanych z poprawą warunków bytowych drzew.
- Efektem prac zespołu będzie nie tylko formalny dokument, ale także jego graficzna wersja, właśnie w postaci Gdańskiej Karty dla Drzew. Troska o przyrodę i zieleń jest jednym z głównych tematów, który pojawia się w wynikach badań i wybrzmiewa podczas rozmów z mieszkańcami. Robimy to, bo wszyscy chcemy żyć w mieście, które będzie przychylne zieleni. Chcemy więc wypracować spójne rozwiązania, które temu posłużą – zadeklarowała prezydent.
Biorący udział w spotkaniu Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej przedstawił zarys Programu Rozwoju Zielone Miasto, w którym napisano o konieczności zwiększenia liczby sadzonych drzew, ale też podniesienia poziomu ochrony drzew istniejących.
Z kolei zastępczyni dyrektora GZDiZ ds. przestrzeni publicznej Barbara Tusk zaprezentowała kluczowe aspekty projektów: uchwały Zadrzewiamy Gdańsk oraz postulatów Dajmy szóstkę drzewom w mieście oraz mówiła o planowanych działaniach związanych z ich realizacją. Przypomnijmy, że obywatelski projekt uchwały zainicjowany przez Nową Lewicę oraz Partię Zieloni, został pod koniec maja odrzucony przez Radę Miasta Gdańska, z jednoczesnym przyjęciem rezolucji w sprawie ochrony miejskiej zieleni. Aktywiści proponowali m.in. powołanie Ogrodnika Miejskiego, a także coroczne powiększanie miejskiego drzewostanu o co najmniej 3 tys. nowych nasadzeń.
Spotkania w gronie eksperckim odbywać się będą co miesiąc. Swoimi pomysłami dotyczącymi drzew w Gdańsku, ich rozwojem i pielęgnacją dzielić się mogą również mieszkańcy, pod adresem [email protected]. Można je nadsyłać do 14 lipca.
Końcowy kształt Gdańskiej Karty dla Drzew mamy poznać do końca tego roku.
Napisz komentarz
Komentarze