Z początkiem lipca rozpoczęła się kolejna - trzynasta już - edycja projektu poznawania Gdańska z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami. Organizujący je Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do odwiedzenia ośmiu gdańskich dzielnic, raczej omijanych przez turystów i typowe przewodniki: Zaspy, Biskupiej Górki, Dolnego Miasta, Nowego Portu, Oruni, Oliwy, Aniołków i Wyspy Sobieszewskiej. Przewodnikami w tych wędrówkach są osoby, które – od lat mieszkając w tych dzielnicach - znają je „od podszewki”, z ich historiami, ciekawostkami, najbardziej interesującymi miejscami, wiedzą, jak zmieniały się ulice i podwórka – i umieją o tym interesująco opowiadać.
PRZECZYTAJ TEŻ: Po zakątkach Malborka z przewodnikiem
- Cieszymy się, na trzynasty już sezon alternatywnych spacerów - mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej. - Zachęcamy do udziału zarówno turystów, którzy poznają Gdańsk od podszewki, ale także mieszkańców do odkrywania najbliższej okolicy. Każda trasa jest inna, jak różne są historie opowiadane przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki.
Trasy alternatywnych spacerów z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami
W Oliwie chętni odwiedzą Park Oliwski, przejdą wzdłuż potoku Oliwskiego, poznają sylwetki dawnych mieszkańców, którzy mieli duży wpływ na rozwój Gdańska. Spacery po Oliwie odbywają się w środy i piątki o godz. 17.30, w niedziele o godz. 12.00.
Wyspa Sobieszewska oferuje spacery po okolicach Portu w Świbnie, z przewodnikami obejrzeć będzie można stare rybackie chaty w Górkach Wschodnich czy dawne ośrodki turystyczne w Sobieszewie. Wycieczki po Wyspie Sobieszewskiej odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30 (tylko 6 lipca start o godz. 17.00), w soboty o godz. 10.30.
Odwiedzając Nowy Port zobaczymy dawne łaźnie miejskie, przedwojenne kamienice i najstarszą, zasilaną elektrycznie latarnię morską nad Bałtykiem. Spacery po Nowym Porcie odbywają się w środy o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00.
WARTO SPRAWDZIĆ: Dzielnice Gdańska na Twojej głowie! Wyjątkowe czapki od Instytutu Kultyry Miejskiej
Spacerując po Oruni można dowiedzieć się więcej o historycznym znaczeniu dzielnicy leżącej na wjeździe do Gdańska i poznać legendy związane z Parkiem Oruńskim. Spacery po Oruni odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30, w soboty o godz. 12.00.
Na Zaspie w zintegrowanej galerii na szczytowych ścianach budynków 59 prac zachęca do zadzierania głowy w górę, a potem do piknikowania na trawie. Spacery po Zaspie odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30, w soboty o godz. 12.00.
Biskupia Górka z wąskimi brukowanymi uliczkami, zabytkowymi kamienicami i starymi napisami nazw sklepów pozwala zanurzyć się w klimat przedwojennego Gdańska. Spacery po Biskupiej Górce odbywają się w poniedziałki i środy o godz. 17.30 oraz w soboty o godz. 12.00.
Aniołki bogate są w ciekawe detale architektoniczne właściwe dla budownictwa z przełomu XIX i XX wieku, piękny Park Steffensów czy dawne nekropolie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koleją wąskotorową po Mierzei Wiślanej
Odwiedzając Dolne Miasto obejrzymy kanały, bastiony i pozostałości fabryk, np. fabryki karabinów. Wycieczki po Dolnym Mieście odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30, w niedziele o godz. 12.00.
W programie rozpoczynającego się cyklu wycieczek będzie po kilka tematycznych spacerów po każdej z dzielnic.
Spacery z lokalnymi przewodniczkami i przewodnikami odbywać się będą przez cały lipiec. Udział w nich jest bezpłatny, ale trzeba się na nie zapisywać na stronie ikm.gda.pl/zapisy, wybierając dzielnicę i dzień – jest także informacja o temacie spaceru
Napisz komentarz
Komentarze