Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Zagórzycy powstała olbrzymia farma fotowoltaiczna

Tworzy ją 111 tys. paneli fotowoltaicznych, umieszczonych na obszarze ok. 55 hektarów. Rocznie produkować ma 61 GWh energii, co odpowiada zużyciu 31 tys. polskich gospodarstw domowych. Tak w skrócie można opisać olbrzymią farmę fotowoltaiczną, którą w piątek, 23 czerwca otwarto w Zagórzycy w gminie Damnica. Za jej budowę odpowiada międzynarodowa firma energetyczna Equinor.
farma fotowoltaiczna w Zagórzycy

Autor: Equinor Polska

Olbrzymia farma fotowoltaiczna powstała w Zagórzycy

Equinor w piątek, 23 czerwca w Zagórzycy w gminie Damnica uruchomił farmę fotowoltaiczną. Jej moc sięga 60 MW.

– Inaugurujemy działalność drugiej farmy Zagórzyca, podwajając naszą moc fotowoltaiczną w Polsce do ok. 120 MW. Pierwsza elektrownia – Stępień – jest już w produkcji komercyjnej, a kolejna – Lipno – zostanie uruchomiona w 2024 roku. W Polsce rozwijamy także inne projekty odnawialnych źródeł na lądzie oraz magazynów energii, co wpisuje się w realizację naszej strategii firmy wychodzącej naprzeciw potrzebom rynku – mówi Olav Kolbeinstveit, starszy wiceprezes ds. lądowych źródeł odnawialnych i rozwoju rynków w Equinor.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rumia podpisała list intencyjny o współpracy z liderami sektora morskiej energetyki wiatrowej

Farma fotowoltaiczna w Zagórzycy przez kolejnych 30 lat ma produkować 61 GWh energii rocznie, Odpowiada to zużyciu 31 tys. polskich gospodarstw domowych.

Equinor od lat wspiera transformację energetyczną Polski, odpowiadając na potrzeby związane ze zwiększeniem udziału odnawialnych źródeł energii w polskiej strukturze wytwarzania. Zgodnie z naszą wizją bycia zaufanym partnerem energetycznym dla Polski, rozwijamy OZE na lądzie i na morzu, a także jesteśmy jednym z kluczowych dostawców gazu ziemnego przez Baltic Pipe – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce.

Obszar, na którym powstała nowa farma fotowoltaiczna, to ok. 55 hektarów. Do jej budowy wykorzystano 111 tys. paneli fotowoltaicznych. W projekt zaangażowanych było ok. 500 osób. Equinor podaje, że generalny wykonawca, czyli podlaska firma Elmont, korzystał z usług wyłącznie polskich podwykonawców.

– Cieszymy się, że coraz więcej krajowych firm, podobnych do naszej, włącza się w budowanie zrównoważonej energetyki przyszłości i może skorzystać na boomie w branży fotowoltaicznej w Polsce – zauważa dr Mariusz Luto, członek zarządu firmy Elmont.

PRZECZYTAJ TEŻ: Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Kiedy rusza budowa w polskim obszarze?

Farma w Zagórzycy została zrealizowana i będzie zarządzana poprzez spółkę Wento, polskiego dewelopera i producenta energii, który w 2021 roku wszedł do grupy Equinor, wnosząc portfel projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,6 GW.

– Korzystając z lokalnych wykonawców, przyczyniamy się do budowania kompetencji wśród polskich dostawców w zakresie standardów jakości i bezpieczeństwa przy realizacji inwestycji fotowoltaicznych – mówi Wojciech Cetnarski, prezes zarządu Wento.

Sprzedażą i wprowadzaniem na polski rynek energii elektrycznej wyprodukowanej w Zagórzycy zajmie się należąca do Equinor spółka obrotu Danske Commodities.

Equinor w Polsce

Czym zajmuje się Equinor?

Equinor to międzynarodowa firma energetyczna z 50-letnim doświadczeniem. Stawia na rozwiązania przyjazne dla środowiska, by stać się neutralna dla klimatu do 2050 roku. W Polsce wspólnie z Polenergią buduje trzy morskie farmy wiatrowe na Bałtyku o łącznej mocy 3 GW, a także rozwija odnawialne źródła na lądzie poprzez spółkę zależną Wento. Equinor jest także kluczowym i długoterminowym eksporterem gazu naturalnego do Polski – rocznie za pośrednictwem Baltic Pipe dostarcza ok. 2,4 mld m3 błękitnego paliwa z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego, przyczyniając się do zwiększania bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama