Olbrzymia farma fotowoltaiczna powstała w Zagórzycy
Equinor w piątek, 23 czerwca w Zagórzycy w gminie Damnica uruchomił farmę fotowoltaiczną. Jej moc sięga 60 MW.
– Inaugurujemy działalność drugiej farmy Zagórzyca, podwajając naszą moc fotowoltaiczną w Polsce do ok. 120 MW. Pierwsza elektrownia – Stępień – jest już w produkcji komercyjnej, a kolejna – Lipno – zostanie uruchomiona w 2024 roku. W Polsce rozwijamy także inne projekty odnawialnych źródeł na lądzie oraz magazynów energii, co wpisuje się w realizację naszej strategii firmy wychodzącej naprzeciw potrzebom rynku – mówi Olav Kolbeinstveit, starszy wiceprezes ds. lądowych źródeł odnawialnych i rozwoju rynków w Equinor.
PRZECZYTAJ TEŻ: Rumia podpisała list intencyjny o współpracy z liderami sektora morskiej energetyki wiatrowej
Farma fotowoltaiczna w Zagórzycy przez kolejnych 30 lat ma produkować 61 GWh energii rocznie, Odpowiada to zużyciu 31 tys. polskich gospodarstw domowych.
– Equinor od lat wspiera transformację energetyczną Polski, odpowiadając na potrzeby związane ze zwiększeniem udziału odnawialnych źródeł energii w polskiej strukturze wytwarzania. Zgodnie z naszą wizją bycia zaufanym partnerem energetycznym dla Polski, rozwijamy OZE na lądzie i na morzu, a także jesteśmy jednym z kluczowych dostawców gazu ziemnego przez Baltic Pipe – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce.
Obszar, na którym powstała nowa farma fotowoltaiczna, to ok. 55 hektarów. Do jej budowy wykorzystano 111 tys. paneli fotowoltaicznych. W projekt zaangażowanych było ok. 500 osób. Equinor podaje, że generalny wykonawca, czyli podlaska firma Elmont, korzystał z usług wyłącznie polskich podwykonawców.
– Cieszymy się, że coraz więcej krajowych firm, podobnych do naszej, włącza się w budowanie zrównoważonej energetyki przyszłości i może skorzystać na boomie w branży fotowoltaicznej w Polsce – zauważa dr Mariusz Luto, członek zarządu firmy Elmont.
PRZECZYTAJ TEŻ: Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Kiedy rusza budowa w polskim obszarze?
Farma w Zagórzycy została zrealizowana i będzie zarządzana poprzez spółkę Wento, polskiego dewelopera i producenta energii, który w 2021 roku wszedł do grupy Equinor, wnosząc portfel projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,6 GW.
– Korzystając z lokalnych wykonawców, przyczyniamy się do budowania kompetencji wśród polskich dostawców w zakresie standardów jakości i bezpieczeństwa przy realizacji inwestycji fotowoltaicznych – mówi Wojciech Cetnarski, prezes zarządu Wento.
Sprzedażą i wprowadzaniem na polski rynek energii elektrycznej wyprodukowanej w Zagórzycy zajmie się należąca do Equinor spółka obrotu Danske Commodities.
Czym zajmuje się Equinor?
Equinor to międzynarodowa firma energetyczna z 50-letnim doświadczeniem. Stawia na rozwiązania przyjazne dla środowiska, by stać się neutralna dla klimatu do 2050 roku. W Polsce wspólnie z Polenergią buduje trzy morskie farmy wiatrowe na Bałtyku o łącznej mocy 3 GW, a także rozwija odnawialne źródła na lądzie poprzez spółkę zależną Wento. Equinor jest także kluczowym i długoterminowym eksporterem gazu naturalnego do Polski – rocznie za pośrednictwem Baltic Pipe dostarcza ok. 2,4 mld m3 błękitnego paliwa z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego, przyczyniając się do zwiększania bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.
Napisz komentarz
Komentarze