- Stoimy na stanowisku, że uchwała walnego zgromadzenia została podjęta z licznymi naruszeniami prawa i żądamy w pierwszej kolejności stwierdzenia jej nieważności przez sąd – mówił w sierpniu 2022 roku radca prawny Sławomir Staszak - partner zarządzający kancelarii K&S i pełnomocnik Bogdana Kamoli i Jana Trzcińskiego: dwóch indywidualnych akcjonariuszy. To oni podczas walnego zgromadzenia Lotosu zgłosili swój sprzeciw wobec (nazywanej „wchłonięciem”) fuzji gdańskiej spółki z PKN Orlen. Prawnicy domagali się w ich imieniu uchylenia uchwały o połączeniu Grupy Lotos z Orlenem i powoływali m.in. na opinię przygotowaną przez dr. Dariusza Wieczorka, ekonomistę z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.
– Z moich analiz wynika jednoznacznie, że wskutek obowiązku wdrożenia przez Orlen tzw. środków zaradczych, ta transakcja utraciła jakikolwiek sens ekonomiczny - mówił dr Wieczorek.
Czytaj: Akcjonariusze chcą unieważnienia fuzji Lotosu i Orlenu
O skierowanym do sądu 19 sierpnia 2023 roku, liczącym aż 3 tysiące stron, pozwie szerzej informowało oświadczenie gdyńskiej Fundacji „To co najważniejsze”, której prezesem jest jeden z pozywających – Jan Trzciński
„[...]Stoimy na stanowisku, że uchwała walnego zgromadzenia została podjęta z licznymi naruszeniami prawa. Uchwała godzi w interes spółki oraz krzywdzi akcjonariuszy. Przez tę transakcję straci całe państwo. Rafineria Gdańska zostaje sprzedana za małą część jej rzeczywistej wartości![...]Mieszkańcy Trójmiasta, pracownicy Grupy Lotos, drobni akcjonariusze spółki są z nami. Lotos to perła wśród trójmiejskich przedsiębiorstw – walczmy o nią![…] Sprawa dotyczy wszystkich Polaków – wyprzedaż za bezcen majątku publicznego trwa.” - czytamy w dokumencie.
W odpowiedzi, w oświadczeniu prasowym, PKN ORLEN, określił pozew jako „bezzasadny” i przypomniał, że blisko 99 procent akcjonariuszy Grupy Lotos na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu opowiedziało się za połączeniem: „Przejęcie Grupy LOTOS przez PKN ORLEN ma wymiar wyłącznie biznesowy, a synergie, które zostały uwolnione w momencie finalizacji połączenia, przyniosą konkretne i wymierne korzyści dla obu spółek, ich klientów, akcjonariuszy i pracowników. Ważnym efektem fuzji będzie również skuteczne zwiększenie niezależności energetycznej Polski, co ma olbrzymie znaczenie w kontekście trwającej wojny w Ukrainie. Zgodę na przeprowadzenie transakcji w oparciu o wynegocjowane środki zaradcze, a także na partnerów do ich realizacji wydała Komisja Europejska.” - wskazano.
W środę 7 czerwca 2023 roku Sąd Okręgowy w Łodzi wydał wyrok I instancji, w którym odrzucił pozew dwóch byłych mniejszościowych akcjonariuszy – o czym poinformował portal Onet.pl. Orzeczenie nie jest jeszcze prawomocne, a przed decyzją o ewentualnej apelacji autorzy pozwu wystąpić powinni o jego pisemne uzasadnienie. Sądząc jednak po wspomnianych deklaracjach walki o Lotos, odwołanie do drugiej instancji ze strony Bogdana Kamoli i Jana Trzcińskiego jest niemal pewne
Napisz komentarz
Komentarze