Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nocny lot po serce. Pacjent już zaczyna nowe życie!

Niespełna dwie godziny trwało przetransportowanie serca ze Śląska do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W nocnej akcji brali udział policyjni i wojskowi lotnicy. – Pacjent jest już po operacji i z nowym sercem nabiera sił – poinformował lekarz Maciej Duda, kardiochirurg z UCK, który brał udział w akcji.
lot po serce dla pacjenta z Gdańska

Autor: policja.pl

Nocny lot po… serce ze Śląska dla pacjenta z UCK w Gdańsku

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne poinformowało w mediach społecznościowych o błyskawicznej, trwającej niecałe dwie godziny – a tu, jak twierdzą lekarze, każda minuta ma znaczenie – akcji dostarczenia serca do przeszczepu dla ciężko chorego pacjenta z Gdańska. W nocy z niedzieli na poniedziałek, 30 kwietnia/1 maja policyjni i wojskowi lotnicy z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej śmigłowcem „Sokół” i samolotem „Casa” dowieźli na czas do Gdańska pobrane na Śląsku serce.

– Gorące podziękowania za dzisiejszą akcję serce! Pacjent jest już po operacji i z nowym sercem nabiera sił. Dzięki Państwa pomocy zaczyna nowe życie! – napisał, biorący udział w nocnym transporcie, gdański kardiochirurg Maciej Duda.

Gdańsk w czołówce ośrodków wykonujących przeszczepy w Polsce

Gdańsk znajduje się w czołówce polskich ośrodków, gdzie wykonuje się najwięcej przeszczepień. To właśnie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym nowe serca dostaje co roku średnio 15 pacjentów, tu też w ubiegłym roku wykonano 38 przeszczepień płuc, w tym pierwszy, po wielu latach, w Polsce równoczesny przeszczep serca i płuca. Podczas niedawnej Gali Transplantologii nagrodą specjalną uhonorowano Gdyńską Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej, która z gdańskim ośrodkiem współpracuje już 16. rok, a obecnie systemowo współdziała ze wszystkimi ośrodkami transplantacyjnymi w Polsce. W  ubiegłym roku wojskowe śmigłowce aż 15 razy transportowały organy do przeszczepów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańsk w czołówce przeszczepień. Do kogo trafiły „Oskary Transplantologii”?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama