Groby Pańskie w kościołach. Skąd wzięła się ta tradycja?
Odwiedzanie grobów Pańskich w świątyniach jest dziś tradycją kultywowaną głównie w Polsce, na Litwie, Białorusi i w Ukrainie. Tradycję grobu Pańskiego w Polsce spopularyzowali Bożogrobcy. W Europie zwyczaj wystawiania w kościołach dekorowanego grobu Pańskiego rozpowszechnił się już we wczesnym średniowieczu. Tradycja ta pochodzi z Palestyny.
>>> Groby Pańskie na Pomorzu. Zobacz zdjęcia <<<
Zgodnie z wytycznymi zawartymi w Mszale Rzymskim, w kaplicy adoracji, zwanej grobem Pańskim, „powinien być ołtarz, choćby przenośny, i tabernakulum do przechowywania puszek z Najświętszym Sakramentem”. Monstrancję wystawia się na ołtarzu lub na tronie, który powinien być umieszczony blisko ołtarza. Ten sam tekst nakazuje, aby wszystkie elementy dekoracyjne i światła kierowały uwagę wiernych na Najświętszy Sakrament, który jest pamiątką śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, a nie na figurę Chrystusa leżącego w grobie.
Adoracja przy grobie Pańskim odbywa się aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.
W Polsce, począwszy od XVI wieku, w centrum umieszcza się figurę zmarłego Jezusa oraz monstrancję z Najświętszym Sakramentem, okrytą przezroczystym welonem na pamiątkę całunu, w który owinięto Jezusa w grobie.
Od połowy XVII w. pojawia się w Polsce zwyczaj wystawiania honorowych wart przy grobie Chrystusa w świątyni, w co angażowały się różne formacje wojskowe lub parawojskowe.
W kościołach mariawickich grób Pański powstaje zawsze w głównym ołtarzu, tak aby uwaga wiernych koncentrowała się na Najświętszym Sakramencie.
Napisz komentarz
Komentarze