Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

1,8 mld euro Funduszy Europejskich dla Pomorza. Decyzja jest już w rękach marszałka

Unijna komisarz ds. Polityki Regionalnej Elisa Ferreira w czwartek, 9 lutego w Gdańsku osobiście wręczyła marszałkowi województwa pomorskiego Mieczysławowi Strukowi decyzję o przyznaniu Funduszy Europejskich dla Pomorza na lata 2021-2027. Łącznie wyniosą one ok. 1,8 mld euro!
Marcin Horała, Mieczysław Struk, Elisa Ferreira, Fundusze Europejskie dla Pomorza

Autor: Karol Stańczak

Prawie 2 mld euro Funduszy Europejskich dla Pomorza na lata 2021-2027

Czwartek, 9 lutego, z pewnością, zapisze się na kartach historii nie tylko Gdańska, ale i całego Pomorza. W Europejskim Centrum Solidarności odbyła się konferencja inaugurująca nowy program pn. Fundusze Europejskie dla Pomorza. Jej punktem kulminacyjnym było wręczenie marszałkowi województwa pomorskiego Mieczysławowi Strukowi przez unijną komisarz ds. Polityki Regionalnej Elisę Ferreirę decyzji o przyznaniu Funduszy Europejskich dla Pomorza na lata 2021-2027. To trzeci już program polityki spójności Unii Europejskiej dla naszego regionu. Budżet na wskazane lata jest o około 140 mln euro mniejszy niż w okresie 2014-2020.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ponad 44 mln zł unijnej dotacji na wsparcie firm z branży turystycznej i rekreacyjnej

– To oznacza, że blisko 1 miliard 800 mln euro ze środków europejskich będzie wspomagać rozwój społeczny i gospodarczy naszego regionu. W ramach tych środków chcemy realizować cele określone przez politykę krajów Unii Europejskiej, które dotyczą, np., zielonego ładu, wsparcia polityki społecznej, ochrony seniorów, osób wykluczonych ze względów na ubóstwo, ale również będą realizowane zadania z zakresu infrastruktury, takie jak: zakup zeroemisyjnych pociągów w obsłudze regionalnego systemu transportowego czy dalsza redukcja bezrobocia i zmiany w systemie kształcenia zawodowego – mówił podczas wydarzenia marszałek Mieczysław Struk.

Komisarz Elisa Ferreira odniosła się w Gdańsku do tego, w jaki sposób województwo pomorskie wykorzystuje środki unijne.

– Na to składa się kilka czynników. Wizja, którą później można realizować. Należy też dobrze wykorzystać pieniądze, do czego są potrzebne partnerstwo i interakcja pomiędzy różnymi uczestnikami, włączającymi się w ten proces. A po trzecie, to nie Bruksela decyduje o tym, jak te pieniądze będą wydane. Owszem, Parlament Europejski i Komisja Europejska wyznaczają pewne cele i kierunki działań. I myślę, że tutaj widzimy świetny przykład ich realizacji – mówiła Elisa Ferreira.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nasilająca się w Polsce antyunijna narracja jest obserwowana w Brukseli z dużym niepokojem i zdziwieniem

Podczas czwartkowej (9.02.) konferencji odbyły się panele dyskusyjne poświęcone, np.:

  • zarządzaniu programem Funduszy Europejskich dla Pomorza,
  • zmianom energetycznym
  • oraz solidarności społecznej.

Uczestniczyli w nich, m.in., przedstawiciele administracji rządowej oraz jednostek samorządu terytorialnego, naukowcy, przedstawiciele NGO i przedsiębiorcy.

PRZECZYTAJ TEŻ: 2022. Rok pod znakiem wojny, obaw o bezpieczeństwo, KPO i kar unijnych

– Nie waham się powiedzieć, że, od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, Pomorze dokonało skoku cywilizacyjnego. Wartość naszego regionalnego produktu krajowego brutto wzrosła od tego czasu trzykrotnie. Startowaliśmy z poziomu 50 proc. średniej unijnej, by w 2021 r. osiągnąć już 72 proc. Jest to praktycznie ostatnia perspektywa finansowa, w której pomorskie zalicza się do regionów słabiej rozwiniętych – uważa marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama