Kilka dni temu ogłoszono nazwisko kolejnego, trzydziestego już z kolei laureata Paszportów Polityki w dziedzinie sztuk wizualnych. To malarka Agata Słowak. Jurorzy nagrodzili artystkę za odważne podejmowanie w malarstwie tematyki kobiecej, której nadaje osobisty i pełen emocjonalnego zaangażowania wyraz.
PRZECZYTAJ TEŻ: „Bujność. Atlas nieskończonych możliwości” w Państwowej Galerii Sztuki
Ogłaszane w wielu kategoriach kultury Paszporty Polityki są najstarszą nagrodą artystyczną dla artystów sztuk wizualnych, utworzoną po przełomie 1989 roku, i przez kilka następnych lat jedyną. Paszporty przyznawane są od 1993 roku przez grono aktywnych w mediach krytyków sztuki.
„Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki”. Wystawa w PGS w Sopocie
Sopocka wystawa jubileuszowa „Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki” zaprezentuje twórczość wszystkich trzydziestu laureatów nagrody w dwóch czasowych odsłonach: z roku wyróżnienia oraz z chwili obecnej.
Paszporty Polityki. Wśród laureatów trójmiejscy twórcy
Warto wspomnieć, że wśród tegorocznych laureatów Paszportów są dwaj twórczo związani z Trójmiastem.
- Grzegorz Piątek został nagrodzony w kategorii Literatura za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”.
WIĘCEJ NA TEMAT KSIĄŻKI PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Gdynia obiecana. Grzegorz Piątek o budowie miasta z morza
- W kategorii Muzyka popularna wyróżniono 1988, czyli Przemysława Jankowiaka.
Pochodzi ze Szczecina, na scenie działa od kilkunastu lat. Od niedawna związany z Gdynią, gdzie w minionym roku na festiwalu filmowym zaprezentował się jako autor muzyki do filmu „Zadra”. W roku 2022 opublikował autorski album „Ruleta”, na który zaprosił całą plejadę gości, nie tylko z hiphopowego środowiska.
Napisz komentarz
Komentarze