Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Park Miejski oraz Park Nowe Oblicze z nagrodami Towarzystwa Urbanistów Polskich

Park Nowe Oblicze w Starogardzie Gdańskim otrzymał wyróżnienie w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Został nagrodzony w kategorii nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni. Wyróżnienie trafiło również do projektanta dokumentacji technicznej obiektów budowlanych Parku Nowe Oblicze (m.in. sceny) starogardzkiej Firmy Projektowo-Budowlanej Ognik.
Park Nowe Oblicze w Starogardzie Gdańskim

Autor: UM Starogard Gdański

W tym roku w konkursie, organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich we współpracy ze Związkiem Miast Polskich, startowało 69 projektów z całej Polski. Zgłoszone realizacje oceniane były dwuetapowo przez komisję konkursową, składającą się z prezesów oddziałów terenowych TUP oraz przedstawicieli różnych instytucji związanych z urbanistyką i architekturą krajobrazu.

W pierwszym etapie komisja oceniała zgłoszone realizacje pod względem formalnym, czy faktycznie spełniają warunki przestrzeni publicznej. W drugim – realizacje podlegały ocenie i analizie merytorycznej oraz jakościowej. Ostatecznie jury przyznało 20 nagród i wyróżnień w 6 kategoriach dotyczących przestrzeni rewitalizowanych i nowo wykreowanych.

Park Nowe Oblicze w Starogardzie Gdańskim wyróżniony w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce

Park Nowe Oblicze otrzymał wyróżnienie w kategorii nowo wykreowana przestrzeń w zieleni ex aequo z:

  • gdyńskimi Parkami Kieszonkowymi
  • oraz Skwerkiem D-O-M Działamy-Odpoczywamy-Motywujemy w Krotoszynie.

Nagrodę główną w tej kategorii zdobył projekt „Zagospodarowanie turystyczno-rekreacyjne terenów na osiedlu JAR w Toruniu”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Centrum Zdrowia Psychicznego w Starogardzie Gdańskim już przyjmuje pacjentów

Kapituła konkursu doceniła przede wszystkim wartość społeczną Parku Nowe Oblicze, sprzyjającego integracji społecznej i międzypokoleniowej. Za walor inwestycji uznała też konsekwencję władz miasta w realizacji długofalowego planu przekształcenia nieatrakcyjnych terenów w przestrzeń zachęcającą do aktywności i kreatywnego jej użytkowania.

– Budowa parku realizowana była etapami w latach 2015-2021 i przekształciła teren nieużytku wykorzystywanego jako parking w przestrzeń stanowiącą centrum życia społeczno-kulturalnego miasta, udostępniając mieszkańcom teren do uprawiania sportów, spacerów, rekreacji i odpoczynku. Sukcesywna realizacja inwestycji przyczyniła się do stworzenia wielofunkcyjnej przestrzeni miejskiej, oferującej wiele możliwości, zarówno jeśli chodzi o wypoczynek, organizację imprez kulturalnych, jak i innych form rekreacyjnych, których celem jest integracja, pomoc charytatywna i rozrywka – czytamy w uzasadnieniu wyróżnienia.

>>> Tak wygląda nagrodzony park w Starogardzie Gdańskim. Zobacz zdjęcia <<<

– To prawda, wykonując założenia tego projektu, byliśmy uparci i konsekwentni – mówi Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu Gdańskiego. – Przyświecał nam wspaniały cel – stworzenie w centrum miasta funkcjonalnej przestrzeni, która nie tylko poprawi wizerunek tej części miasta, ale przede wszystkim zachęci mieszkańców do aktywności i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Zależało nam też na tym, aby uczynić to miejsce zalążkiem życia kulturalnego w plenerze. Co roku własnymi siłami uzupełnialiśmy tę przestrzeń o nowe atrakcje, by ostatecznie zakończyć inwestycję w 2021 roku.

Janusz Stankowiak przyznał, że to wielki zaszczyt znaleźć się wśród 20 projektów w kraju na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń w Polsce. Tę honorową nagrodę starogardzki Park Miejski otrzymał po raz drugi. Podobne wyróżnienie po raz pierwszy przyznano mu w 2020 roku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kolejne defibrylatory w powiecie starogardzkim

Czas pokazał, że to była trafiona inwestycja. I Park Nowe Oblicze, i Park Miejski są dowodem na to, że mieszkańcy akceptują oraz doceniają zmiany, jakie zachodzą w Starogardzie Gdańskim, ponieważ coraz chętniej i liczniej odwiedzają te miejsca wypoczynku.

– Dzięki zaangażowaniu lokalnych samorządowców i pomysłowości projektantów Polska pięknieje, a życie staje się bardziej komfortowe – powiedział podczas uroczystej gali prezydent Stankowiak. – Nagrodzone przestrzenie są bardzo różnorodne, ale wszystkie są wyjątkowe. Możemy być tylko dumni, że aż dwa projekty realizowane w Starogardzie Gdańskim stanowią tego przykład.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dzień w fotelu wójta gminy Starogard, Mariusz Szwoch odebrał wygraną

Co w najbliższej przyszłości zmieni się w Starogardzie Gdańskim? Jak mówi Magdalena Dalecka, rzeczniczka starogardzkiego magistratu obecnie realizowana jest budowa nowego centrum wypoczynkowo-rekreacyjnego na Piekiełkach.

– Cały obszar zieleni, który leżał odłogiem, teren Natura 2000, zostanie zagospodarowany i przystosowany do użytkowania przez mieszkańców. To tam powstaną baseny, labirynt, park naturalny, boisko do sportów letnich. To jest obecnie priorytetem dla miasta – mówi Magdalena Dalecka.

Trzeba przyznać, że stolica Kociewia pięknieje z każdą kolejną realizowaną inwestycją.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama