Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Pałac w Leźnie na sprzedaż za 16,5 mln złotych

Uniwersytet Gdański kolejny raz próbuje sprzedać pałacowy kompleks w Leźnie. Uczelnia ogłosiła przetarg na XIX-wieczne zabudowania za 16,5 mln złotych ceny wyjściowej.
Pałac w Leźnie na sprzedaż za 16,5 mln złotych

Autor: Fot. mat. Uniwersytetu Gdańskiego

Uniwersytet Gdański od kilku lat stopniowo sprzedaje część swoich nieruchomości. Pod koniec ubiegłego roku uczelni udało się za 24 mln złotych sprzedać zabytkowy budynek na ul. Sobieskiego w Gdańsku, gdzie przez lata mieściła się najpierw Wyższa Szkoła Pedagogiczna, a po utworzeniu UG – Wydział Chemii. Kupiła go Politechnika Gdańska, której kampus znajduje się nieopodal.

ZOBACZ Politechnika kupiła od Uniwersytetu Gdańskiego zabytkowy budynek

Takiego szczęścia UG nie ma jednak w przypadku innych zabytkowych nieruchomości – przez ostatnią dekadę 13 razy próbowano sprzedać zespół budynków po dawnym obserwatorium we Wrzeszczu, a teraz po raz kolejny uczelnia wystawia na sprzedaż pałacowy kompleks w Leźnie, w którym mieszczą się hotel i ośrodek konferencyjno-szkoleniowy.

Uczelnia jest właścicielem zespołu pałacowo-parkowego od ponad 20 lat. Ponad rok temu próbowano już go sprzedać – wówczas cena wywoławcza wynosiła 16 mln złotych. Jak wyjaśniała wówczas Magdalena Nieczuja-Goniszewska, rzeczniczka prasowa UG – działalność hotelowa i konferencyjna nie pokrywała już kosztów utrzymania, remontu i obsługi w budynku. Działalność szkoleniowa i konferencyjna uniwersytetu przeniesiona zaś została do Kampusu UG w Oliwie.

Teraz – po fiasku pierwszej próby władze uczelni podjęły decyzję o ponownym ogłoszeniu przetargu na sprzedaż pałacu. Cena wywoławcza to tym razem 16,5 mln złotych.

Pałac w Leźnie. Co sprzedaje UG?

Do Uniwersytetu Gdańskiego należą znajdujące się na ponad 5-hektarowej działce:

  • XVIII-wieczny budynek pałacowy z 24 pokojami, salami konferencyjnymi, restauracją, kawiarnia i pomieszczeniami sportowymi i sauną fińską;
  • XVIII-wieczna oficyna
  • zagospodarowany park (altany, ścieżki, aleja lipowa, miejsca postojowe).

Pierwotne budynki zostały przebudowane w połowie XIX w. Cały zespół pałacowo-parkowy wpisany jest do rejestru zabytków, ale nie ma tam żadnych stanowisk archeologicznych.

Uniwersytet czeka na oferty do 1 lutego 2023 r., ale do 25 stycznia 2023 r. ewentualni oferenci muszą wpłacić wadium w wysokości 850 tys. złotych.

 

Pałac w Leźnie z długą historią

Historia kompleksu pałacowo-parkowego rozpoczęła się w XVII wieku, gdy dobra leźnieńskie od króla polskiego otrzymał hrabia Jan Jerzy Przebendowski, uczestnik bitwy chocimskiej i podskarbi koronny. Wcześniej ziemie należały do gdańskich rodzin: Hoppe i Giese.

Decyzją hrabiego Przebendowskiego w latach 1720-1722 zbudowano w Leźnie pałac, otoczony niewielkim parkiem krajobrazowym – wspaniały dwupiętrowy, ceglany budynek wzniesiono na planie podkowy o rozpiętości 56 metrów.

Historia jednak nie oszczędzała pałacu – najpierw do zaniedbań dopuścili kolejni właściciele, potem piętno odcisnęły wojska francuskie podczas wojen napoleońskich. Obecny kształt nadała pałacowi rodzina Hoene – właściciele majątku do 1945 roku. Po gruntownej przebudowie pałacu powstała istniejąca do dziś budowla i urządzony na nowo park krajobrazowy. Georg Hoene przekształcił istniejący tu park w jeden z najpiękniejszych w okolicy. Warto wiedzieć, że właśnie Hoenom Gdańsk zawdzięcza także Park Oruński

W czasie II wojny światowej w pałacu stacjonował niemiecki sztab oficerski. Po wojnie w ograbionym i zdewastowanym przez Armię Czerwoną pałacu i parku zlokalizowano PGR. Gdy w 1994 r. pałac wraz z częścią majątku stał się własnością Uniwersytetu Gdańskiego, całość trzeba było poddać całkowitej renowacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaCzec Księgarnia Kaszubsko-Pomorska
Reklama