Budynek przy ul. Stary Rynek 5 jest jedną z najstarszych kamienic mieszczańskich w Słupsku. Przez te wszystkie lata, była już kilka razy modernizowana.
– Dostępne źródła historyczne wskazują, że obecny budynek zbudowano na fundamentach pochodzących z pierwszej połowy XVIII w. Pomimo zmieniających się właścicieli, w kamienicy prowadzono głównie działalność apteczną. W powojennej historii tego budynku warto zwrócić uwagę na działalność ostatniego niemieckiego właściciela apteki Ernesta Kirschta, który podczas pożaru Starego Miasta w marcu 1945 r. przekonał radzieckiego komendanta do ratowania apteki i znajdujących się w niej leków. Dzięki jego interwencji Niemcy, wspólnie z radzieckimi żołnierzami, polewali dachy sąsiednich budynków wodą czerpaną wiadrami ze Słupi. Dzięki tym działaniom ocalono aptekę wraz z dwoma przylegającymi do niej, istniejącymi obecnie, kamienicami – czytamy na stronie urzędu w Słupsku, poświęconej rewitalizacji miasta.
PRZECZYTAJ TEŻ: Kiedy zakończenie remontu gdańskiego dworca?
Warto również dodać, że była to także pierwsza apteka, która wznowiła w Słupsku działalność po wojnie, i to w niej zgromadzono leki oraz wyposażenie z pozostałych, niedziałających wówczas aptek.
Obecnie kamienica, w której dawniej znajdowały się apteki nazywane: „Miejską”, „Ratuszową”, „Dworską” oraz „Pod złotym orłem”, przechodzi renowację. Część środków pochodzi z programu polegającego na finansowym wsparciu renowacji i modernizacji nieruchomości zlokalizowanych na obszarze rewitalizacji miasta Słupska.
Napisz komentarz
Komentarze