Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Czy jesteśmy gotowi na oszczędzanie? Ruszamy [nl] z cyklem debat

Czy jesteśmy gotowi, by zacząć oszczędzać? Jakie są perspektywy wykorzystania alternatywnych źródeł energii na Pomorzu? Czym będziemy palić tej zimy? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź podczas cyklu debat organizowanych razem z Komisją Europejską. Pierwsza już we wtorek, 25 października! Wszystkie odbędą się pod hasłem „Zawsze Ekologia”.
prąd, żarówka

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Tematem pierwszej z naszych debat będzie oszczędzanie. Gośćmi spotkania będą: Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza, Izabela Zygmunt, ekspertka Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Dyskusję poprowadzi sekretarz redakcji „Zawsze Pomorze” Dariusz Szreter

Wśród kluczowych zagadnień, które poruszymy z naszymi gośćmi, będą m.in. efektywność energetyczna i oszczędzanie energii w planie REPowerEU. W tym miejscu warto podkreślić, że REPowerEU to plan Komisji Europejskiej polegający na uniezależnieniu Europy od rosyjskich paliw kopalnych na długo przed 2030 r., w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rachunek za prąd czy posypane solą chodniki? Tej zimy w gminach dylematów nie zabraknie

– Inflacja, drożyzna i wizja jeszcze wyższych wydatków przyprawiają nas wszystkich o coraz większy ból głowy. Strach przed utrzymaniem się rodzin w ramach dotychczasowych budżetów domowych, firm przed bankructwem czy samorządów przed spięciem przyszłorocznych budżetów powoduje, że zaczynamy szukać oszczędności i ograniczać wydatki na wiele podstawowych produktów – podkreśla Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”. – Potrzeba nam wizji wyjścia z kryzysu energetycznego, sposobów na walkę z inflacją i drożyzną. Mam nadzieję, że prelegenci naszej debaty wskażą na systemowe rozwiązania i mapę drogową dla Polski – dodaje Mariusz Szmidka.

Nowa rzeczywistość geopolityczna i sytuacja na rynku energii wymagają od nas zdecydowanego przyspieszenia procesu przejścia na czystą energię, oraz zwiększenia niezależności energetycznej Europy od nierzetelnych dostawców i niestabilnego sektora paliw kopalnych. 85 proc. Europejczyków uważa, że UE powinna jak najszybciej zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu i ropy naftowej, aby wesprzeć Ukrainę. Działając jako Unia, Europa może osiągnąć to szybciej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie... Czy samorządy zgaszą światła i odwołają miejskie imprezy?

Porozmawiamy także o tym:

  • co oferuje rząd, by ochronić odbiorców energii przed skutkami kryzysu?
  • jak te kwestie rozwiązywane są w innych krajach UE?
  • samorządy i lokalny biznes wobec konieczności oszczędzania energii –gdzie jest pole do cięć?
  • edukacja obywatelska na temat oszczędzania energii.

Debaty odbędą się w formule online z udziałem dyskutantów, w tym jednego przedstawiciela Komisji Europejskiej. Przewidziany czas trwania debaty to 40-60 minut. Omówienia najciekawszych fragmentów debat zostaną opublikowane w papierowej wersji tygodnika, a także na portalu zawszepomorze.pl.

Pierwsza debata odbędzie się we wtorek, 25 października o godz. 14:00 i będzie transmitowana na naszym fanpage'u

Komisja Europejska, logo

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama