Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Gdańsku, Sopocie [nl] i Kolbudach podwyżki cen ogrzewania średnio o 26 procent

Średnio o 26 procent mają od 24 października 2022 roku skoczyć koszty centralnego ogrzewania doprowadzanego przez GPEC (Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej) do mieszkańców Gdańska, Sopotu i gminy Kolbudy. Podwyżka wynika ze wzrostu kosztów paliwa i emisji dwutlenku węgla dla Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku, i została zaakceptowana przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. O sprawie jako pierwszy poinformował portal RMF FM.
kaloryfer

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

– W Gdańsku i Sopocie wytwórcą ciepła jest PGE Energia Ciepła. Zgodnie z informacją, jaką otrzymaliśmy, od 24.10. [24 października 2022 r.] wejdzie w życie podwyżka taryfy wytwórcy, która dla mieszkańców Gdańska i Sopotu oznaczać będzie wyższe rachunki za ciepło średnio o 26%. Jak uzasadniło PGE EC, podwyżka spowodowana jest m.in. drastycznym wzrostem cen węgla i oleju opałowego oraz certyfikatów CO2, co związane jest z obecnym kryzysem energetycznym – informuje, pytana o wzrost kosztów ogrzewania dla klientów Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Jadwiga Grabowska, menedżer ds. komunikacji oraz rzecznik prasowy w GPEC.

W samym Gdańsku spółka dostarcza ogrzewanie do około 60 procent mieszkań, a ogółem – do ponad 400 tysięcy odbiorców w stolicy Pomorza, m.in. także w Sopocie i Kolbudach. Po szersze i bardziej szczegółowe informacje, za radą spółki, zgłaszamy się do biura prasowego PGE Energia Ciepła, bowiem – jak słyszymy – wyższe rachunki to skutek podniesienia kosztów u producenta ciepła, a nie odpowiadającego za eksploatację rur i sieci GPEC-u.

Więcej za ogrzewanie w Gdańsku, Sopocie i Kolbudach

W odpowiedzi otrzymanej z PGE Energia Ciepła czytamy:

  • Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdańsku – jako producent ciepła, i sieć ciepłownicza GPEC – jako dystrybutor ciepła, stanowią system ciepłowniczy, który zapewnia ciepło sieciowe mieszkańcom Gdańska, Sopotu i gminy Kolbudy.
  • Sposób kształtowania ceny ciepła nie jest dowolny i wynika ściśle z przepisów Prawa Energetycznego oraz rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 7 kwietnia 2020 r. Decyzję o taryfie wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
  • Cena dla odbiorcy końcowego ciepła jest pochodną taryfy PGE Energia Ciepła (wytwórcy) i GPEC (dystrybutora).

PRZECZYTAJ TEŻ: Będzie czym ogrzać bloki? Pytamy spółki o węgiel i ceny

  • Nowa taryfa PGE Energia Ciepła została zatwierdzona 30.09.2022 r. decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, i wejdzie w życie z dniem 24.10.2022 r.
  • W wyniku zmiany składnika cenowego, taryfy za wytwarzanie ciepła przez PGE Energia Ciepła, cena dla klientów zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej GPEC w Gdańsku, Sopocie oraz w gminie Kolbudy wzrosła średnio o 26%.
  • Wzrost ceny za wytwarzanie ciepła nastąpił w wyniku wzrostu głównych kosztów ponoszonych przez wytwórcę ciepła, tj. paliwa i zakupu uprawnień do emisji CO2. Drastycznie rosnące ceny węgla, oleju opałowego, spowodowane konfliktem zbrojnym w Ukrainie, oraz uprawnień do emisji CO2 mają kluczowy wpływ na podwyższenie kosztów produkcji ciepła w PGE EC o/Wybrzeże.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama