Czemu ma służyć wspomniana inicjatywa? Najogólniej rzecz biorąc chodzi o zapewnienie obywatelom równego dostępu do leczenia, w tym przypadku leczenia niepłodności. Komitet przygotowuje obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada on przeznaczenie co najmniej 500 milionów złotych rocznie na finansowanie procedur medycznych wspomaganej prokreacji, między innymi in vitro.
Ewa Kopacz podkreśliła, że dzięki prowadzeniu programu in vitro w latach 2013-2016 na świat przyszło ponad 22 tysiące dzieci. Urodziły się dzięki wsparciu państwa dla wytrwałości rodziców, którzy nie pogodzili się z medyczną diagnozą, że nie będą mogli cieszyć się z narodzin potomka.
– To około 40 tysięcy szczęśliwych rodziców. Czy komuś przeszkadza ich szczęście? Obecnie rządzącym... Gdyby porównać wydatki, to mniej więcej 3-4 miesiące funkcjonowania telewizji rządowej – mówiła Ewa Kopacz w trakcie konferencji prasowej.
Uczestniczył w niej również Donald Tusk, były premier, obecnie przewodniczący Platformy Obywatelskiej.
– Nie wiemy, jakie będą losy projektu ustawy in vitro, czy władza zdecyduje się wysłuchać ludzi, czy nie... Ja na pewno się nie poddam. Warto walczyć. Czy za miesiąc, czy za pół roku – nie wiemy, ale dla wszystkich marzących o swoich dzieciach – my tę sprawę wygramy – stwierdził Donald Tusk.
Przewodniczącą Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „TAK dla in vitro” jest posłanka Agnieszka Pomaska. Podkreśliła, że żaden rząd nie uczynił tak wiele dla wsparcia kobiet i polskich rodzin, co rządy premier Ewy Kopacz i premiera Donalda Tuska. To nie tylko narodziny dzieci dzięki wsparciu programu in vitro, ale również powszechny dostęp do przedszkoli, wprowadzenie rocznego urlopu macierzyńskiego, działania antyprzemocowe – mówiła.
PRZECZYTAJ TEŻ: Spotkanie Donalda Tuska z Małgorzatą Rozenek. Tematem było in vitro
Działania komitetu kierowane są przede wszystkim do ludzi, którzy walczą o to, by mieć dzieci.
– Szacuje się, że dziś z problemem niepłodności zmaga się w Polsce około 3 milionów osób. Rząd PiS zlikwidował program wsparcia in vitro i Polska stała się jednym z 5 krajów europejskich, gdzie takie rozwiązania nie są stosowane. Liczba urodzin w roku 2021 w Polsce była najniższa od II wojny światowej – dodawała Agnieszka Pomaska.
– Zależy nam wszystkim na tym, by przywrócić rządowy program finansowania in vitro – podkreśliła posłanka.
Napisz komentarz
Komentarze