Gwoli przypomnienia, Danuta Wałęsa otrzymała tytuł honorowej obywatelki miasta Gdańska w uznaniu jej wsparcia udzielanego prezydentowi Lechowi Wałęsie w czasie pełnienia przez niego funkcji oraz działalności publicznej, także za poświęcenie rodzinie. Danuta i Lech Wałęsowie wychowali wspólnie ośmioro dzieci. Honorowe obywatelstwo przyznano uchwałą Rady Miasta Gdańska.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Danuta Wałęsa Honorową Obywatelką Gdańska
Były prezydent w komentarzu dla „SuperExpressu” nie ukrywał swego zaskoczenia takim wyróżnieniem dla małżonki, o którym nie był wcześniej powiadomiony. Wyraził jednak swoją radość i serdecznie pogratulował żonie, skoro „wytrzymała z nim tyle lat”. Dodał ponadto, że powinna otrzymać wysoką nagrodę finansową „za pomoc i całokształt życia”, padła nawet konkretna kwota 100 tysięcy złotych.
Danuta Wałęsa urodziła się w 1949 r. w Kolonii Krypy w województwie mazowieckim. Jako 20-latka, wyszła za mąż za Lecha Wałęsę, robotnika Stoczni Gdańskiej, późniejszego lidera „Solidarności”. Doczekali się ośmiorga potomstwa. 10 grudnia 1983 r., w imieniu męża, który nie chciał opuścić kraju z obawy, że nie będzie mógł już potem do niego wrócić, odebrała w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla. Siedem lat później, 22 grudnia 1990 r., po wygraniu przez Lecha Wałęsę wyborów prezydenckich, na pięć lat objęła obowiązki pierwszej damy.
PRZECZYTAJ TEŻ: Lech Wałęsa: Nie wracam do Sierpnia 80'. Niech robią to historycy i publicyści
W uzasadnieniu uchwały o nadaniu honorowego obywatelstwa Gdańska podkreślano, że Danuta Wałęsa „z zapałem oddała się działalności społecznej. Dołączyła do rady fundatorów Fundacji „Sprawni Inaczej”, była honorową prezeską gdańskiej Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury”. W 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Danutę Wałęsę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za oddanie dla sprawy przemian demokratycznych w kraju, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej”.
Swoje wspomnienia i refleksje Danuta Wałęsa przedstawiła w książce „Marzenia i tajemnice”, napisanej wspólnie z Piotrem Adamowiczem. Nie ukrywała w niej, że najbardziej pragnęła rodzinnego szczęścia, tymczasem życiowe losy postawiły ją niemal w samym środku wydarzeń o historycznym znaczeniu, kiedy w mieszkaniu Wałęsów na gdańskim osiedlu pojawiali się ludzie z pierwszych stron gazet. Lech Wałęsa rzucił się w wir wielkiej polityki, jego żona, trochę z konieczności, pozostała podporą rodziny.
Polityka, mimo wszystko, znów dała znać o sobie, kiedy radni Gdańska głosowali nad uchwałą o honorowym obywatelstwie dla Danuty Wałęsy, ponieważ radni Prawa i Sprawiedliwości byli przeciw.
Napisz komentarz
Komentarze