Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest spółka z Grupy NDI, nowy właściciel terenów Cukrowni Pruszcz. To właśnie dzięki nowemu gestorowi dawna cukrownia ma szansę bardzo ciepło „zagościć” we wspomnieniach mieszkańców dawnych pracowników. Już w piątek, 22 lipca oficjalnie zaistnieje Cukroteka. Dni Otwarte będą trwały w piątek (22 lipca) od godz.13 do godz. 22 , w sobotę (23 lipca) w godz. 10-22 oraz niedzielę (24 lipca) w godz. 10-20.
- Spotykając się z byłymi pracownikami Cukrowni nie raz słyszałem sformułowanie, że Cukrownia to Pruszcz, a Pruszcz to Cukrownia – mówi Bartłomiej Oset, wiceprezes NDI Development. - Mając świadomość, jak ważne jest to miejsce dla tego miasta, już dziś pragniemy je otworzyć dla jego mieszkańców, ale i osób z całej aglomeracji trójmiejskiej Cukroteka ma być miejscem, poprzez które chcemy wyrazić szacunek wobec tradycji pruszczańskich cukrowników. Ale ma też stać się przestrzenią dialogu na temat wizji terenów Cukrowni w przyszłości. Mamy nadzieję, że będzie chętnie odwiedzanym miejscem spotkań z kulturą i tradycją. Tworzymy ją z myślą o organizacji wystaw, koncertów, pokazów, itp.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jezioro w Jeleniu. Bogate łowisko upodobały sobie nawet orły bieliki
Podczas czwartkowego spotkania potencjał Cukroteki mieli okazję poznać i doświadczyć przedstawiciele mediów.
- Gratuluję pomysłu – powiedział Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego. - Na najbliższe dwa miesiące przybywa nam miejsce kulturotwórcze, ale też miejsce, gdzie nasi mieszkańcy będą mogli miło spędzić czas. Wielu pruszczan czeka na to, żeby Cukrownię móc wreszcie zobaczyć.
Warto zauważyć, że Cukroteka działać będzie na aż 1760 m2 powierzchni eventowej. Pierwszego dnia, 22 lipca, będzie można tam podziwiać, m.in. wystawę zabytkowych samochodów, wystawę archiwalnych fotografii z czasów kampanii buraczanych autorstwa Zbigniewa Kosycarza oraz aktualne zdjęcia Cukrowni Rafała Malko. Dla miłośników historii tej dalekiej i bliskiej przygotowano nie lada gratkę – można będzie obejrzeć pierwsze odcinki cyklu „Opowieści z Krainy Cukru”, w których byli pracownicy Cukrowni dzielą się swoimi wspomnieniami.
ZOBACZ TEŻ: Cudowne pola lawendowe w sercu Kociewia. To trzeba zobaczyć!
Co ważne, Cukroteka stale będzie miała swojego operatora, który także podczas innych wydarzeń będzie w stanie zadbać o to, by przestrzeń kreatywna była przyjazna zarówno dla mieszkańców Pruszcza, jak i przyjezdnych, dla biznesmenów i osób prywatnych, dla seniorów oraz dzieci.
- Do dyspozycji będzie m.in. 1760 m2 powierzchni eventowej. sprzęt multimedialny, zaplecze gastronomiczne oraz sanitarne, formularz rezerwacyjny on-line, a także parking oraz ochrona - mówi Dawid Tarkowski, operator Cukroteki. - Cukroteka, którą wspólnie tworzymy, ma być kultowym miejscem, gdzie obecność odwiedzających Pruszcz oraz Trójmiasto będzie obowiązkowa.
Pruszczanie przez lata ze smutkiem przyglądali się niszczejącym obiektom cukrowni. Smutek był tym większy, że w grę wchodziły zabudowania wpisane na listę zabytków. Marzyli, aby jeszcze doczekać odzyskania świetności przez ten teren. Teraz te marzenia się spełniają. Aby wszyscy chętni po latach zamknięcia Cukrowni, mogli ponownie ją odwiedzić, NDI Development zorganizowała cykl „Spacery Śladami Cukrowników”. By wziąć w nich udział, należy się wcześniej zarejestrować poprzez formularz rezerwacyjny. Spacery będą się odbywały w każdy weekend lata. Tematy przewodnie to historia, ekologia i kultura.
- Serdecznie zapraszamy! - zachęca Bartłomiej Oset, wiceprezes NDI Development. - Mamy nadzieję, że ta inicjatywa przysporzy wielu pozytywnych wrażeń, a wspólne spotkania i rozmowy na temat dawnej Cukrowni będą stanowiły inspirację przy pracy nad wizją stworzenia nowej przestrzeni na tych terenach.
Napisz komentarz
Komentarze