Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Stacja Socjalna Joannitów działa w Dzierzgoniu już piętnaście lat

Stacja Socjalna Joannitów działa w Dzierzgoniu od maja 2007 roku – obliczono, że od tamtej pory pomoc otrzymało kilkanaście tysięcy osób. Jednym z inicjatorów założenia stacji na Powiślu był dr Christian Meyl, który z okazji jubileuszu 15-lecia otrzymał gorące podziękowania od samorządu Dzierzgonia.
15 lat Stacji Socjalnej Joannitów w Dzierzgoniu
Dr Christian Meyl odbiera podziękowanie od włodarzy Dzierzgonia za wkład pracy w działanie Stacji Socjalnej Joannitów (fot. UMiG Dzierzgoń)

Dr Christian Meyl jest komandorem Komandorii Pruskiej Ewangelickiego Zakonu Joannitów, od lat 90-tych poprzedniego stulecia angażuje się w działalność charytatywną na terenie Polski. Został odznaczony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 2018 roku nadany mu został tytuł Honorowego Obywatela Dzierzgonia.

Piętnaście lat Stacji Socjalnej Joannitów w Dzierzgoniu

Stacja Socjalna Joannitów uruchomiona została w Dzierzgoniu w maju 2007 roku. Od początku współpracuje z miejskim ośrodkiem pomocy społecznej. W stacji pracuje pielęgniarka, wypożyczany jest sprzęt rehabilitacyjny, przekazywana pomoc w formie materiałów i produktów leczniczych. Prowadzone są wizyty domowe i usługi pielęgniarskie. Ustalono, że średnio:

  • w stacji przyjmowanych jest około 1100 osób rocznie,
  • w ciągu roku wydaje się kilkaset opakowań leków oraz kilka tysięcy materiałów sanitarnych i medykamentów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Muzyk z Dzierzgonia odtworzył przedwojenny Hymn Rodła

Z okazji jubileuszu dzierzgońskiej stacji zorganizowano uroczyste spotkanie w salach Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Burmistrz Dzierzgonia Jolanta Szewczun i przewodniczący rady miejskiej Ryszard Świder wręczyli Christianowi Meylowi specjalną statuetkę oraz wyrazy podziękowania za ogromny wkład pracy na rzecz lokalnej społeczności. Przykładem sytuacja po wybuchu wojny w Ukrainie, kiedy błyskawicznie zorganizowano wsparcie dla samorządów na Powiślu i Żuławach przyjmujących uchodźców z tego kraju.

Dodatkowym „bonusem” było zwiedzanie Pałacu Sierakowskich w Waplewie, które prowadził kurator Muzeum Tradycji Szlacheckiej Maciej Kraiński


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaCzec Księgarnia Kaszubsko-Pomorska
Reklama