Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Największa na świecie bryła bursztynu znajduje się w Gdańsku!

Od wtorku, 28 czerwca to już pewne – Gdańsk posiada rekord Guinnessa co do największej bryły bursztynu na świecie! Znalazła się w kolekcji Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Waży 68,2 kg i pochodzi z wyspy Sumatra w Indonezji – została znaleziona w jednej z tamtejszych kopalń węgla brunatnego. W gdańskim muzeum można już oglądać tę rekordową bryłę. Poprzednia rekordzistka pod względem wagi była lżejsza o 18 kilogramów i również pochodziła z Sumatry.
największa na świecie bryła bursztynu, Gdańsk
(fot. Grzegorz Mehring)

Rekordową bryłę bursztynu oficjalnie zważono we wtorek, 28 czerwca i stało się to nieprzypadkowo akurat tego dnia, ponieważ wtedy przypada Światowy Dzień Bursztynu. Okazja nadarzyła się więc wyjątkowa, tym bardziej, że po raz pierwszy święto obchodzono w nowej siedzibie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku.

Największa na świecie bryła bursztynu znajduje się w Gdańsku. Co o niej wiemy?

Wielką bryłę bursztynu znaleziono w kopalni węgla brunatnego w okolicy miasta Gunung Tua na dalekiej Sumatrze. W 2021 roku została zakupiona do kolekcji Muzeum Bursztynu w Gdańsku ze środków budżetu państwa w ramach projektu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

(fot. Grzegorz Mehring)

Największa na świecie bryła bursztynu znajduje się w Gdańsku. Padł rekord Guinessa!

Aby bryła bursztynu mogła trafić do Księgi rekordów Guinnessa, musiała zostać zważona z zachowaniem wszystkich wymogów. Nad ich spełnieniem czuwało krajowe biuro rekordów – przybyli jego prezes Paweł Chwalibóg oraz Paulina Plenzler.

Do udziału w ważeniu zaproszono ekspertów. Byli nimi: 

  • Ewa Wagner-Wysiecka z Politechniki Gdańskiej, reprezentantka Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników,
  • Stanisław Jacobson, jubiler oraz biegły sądowy w zakresie jubilerstwa i kamieni szlachetnych,
  • Tomasz Michalik, dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku wraz z pracownikami,
  • Marian Maliszewski, współwłaściciel AXIS – gdańskiego producenta wag jubilerskich, wraz z pracownikami.

To właśnie waga firmy AXIS została wykorzystana do zważenia bryły wyjętej ze specjalnej gabloty, w której jest eksponowana przed wejściem do Muzeum Bursztynu. Wynik ważenia to 68,2 kg! Dotychczas największa zważona bryła bursztynu ważyła 50,4 kg, notabene pochodzi również z Sumatry.

(fot. Grzegorz Mehring)

Dzięki laserowym pomiarom wykonanym przez firmę Smart Solutions z Warszawy znamy dokładne wymiary rekordowej bryły bursztynu. To: 74x57,1x42,1 cm

Eksperci, którzy uczestniczyli w ważeniu bryły, potwierdzili również jej autentyczność. Jak stwierdziła prof. Ewa Wagner-Wysiecka, reprezentantka Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Niniejszym publicznie potwierdzam, że po przeprowadzeniu analizy makroskopowej i mikroskopowej oraz spektroskopowej stwierdzam, że materiał tej bryły należy do żywic kopalnych z grupy glesytu, jest więc to bursztyn sumatrzański. Autentyczność okazu potwierdził również Stanisław Jacobson, jubiler oraz biegły sądowy w zakresie jubilerstwa i kamieni szlachetnych.

prof. Ewa Wagner-Wysiecka / reprezentantka Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników

prof. Ewa Wagner-Wysiecka z Politechniki Gdańskiej
(fot. P. Siwak, mat. Muzeum Gdańska)

Skoro dokonano formalnego zważenia bryły, już wkrótce rekord powinien trafić do Księgi rekordów Guinnessa. Tymczasem już teraz imponującej wielkości bryłę oglądać można w gdańskim Muzeum Bursztynu. 

Jak wygląda rekordowa gdańska bryła bursztynu?

W naszym kraju z bursztynem mamy do czynienia na co dzień, ale niewielu z nas wie, że również w wielu innych krajach można znaleźć bryłki zastygłej żywicy, nazywanej u nas jantarem. W Azji Południowo-Wschodniej, Indonezji oraz w Malezji występuje bursztyn indonezyjski oraz sumatrzański. Jego powstanie datuje się na 20 do 23 milionów lat temu. Złoża tego bursztynu odkryto w roku 1991. To jeden z nielicznych bursztynów występujących na złożach pierwotnych, w pokładach węgla brunatnego. Powstał z żywic produkowanych przez drzewa liściaste, które do dziś rosną w lasach równikowych w Azji.

(fot. Grzegorz Mehring)

Gdańska bryła powstała z ciemnobrązowej i nieprzezroczystej żywicy. Ma przezroczyste fragmenty o barwie żółtej, w świetle ultrafioletowym posiada niebieską i fioletową poświatę, a podgrzana wydziela charakterystyczny dla żywic zapach i jest lepka. Zakupiono ją za ponad 140 tys. złotych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Bursztynowy gigant z Gdańska trafi do Księgi rekordów Guinnessa

Po oficjalnym potwierdzeniu „bursztynowego” rekordu będzie to drugi dla Gdańska wpis do Księgi rekordów Guinnessa. Pierwszy z nich dotyczy wspólnego powitania Nowego Roku 2001 dźwiękiem małych dzwoneczków przez ponad 10 tysięcy gdańszczanek i gdańszczan. Zbiegło się to z pierwszym koncertem nowego carillonu na wieży Ratusza Głównego Miasta.

(fot. Grzegorz Mehring)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama