Kiedy rozmawiamy o inwestycjach, szczególnie tych dużych, często zwracamy uwagę na ich pozytywny wpływ na przykład na gospodarkę kraju. Niezależnie jednak od skali i ważności projektów, nie wolno zapominać o tym, że zawsze towarzyszy im wymiar lokalny – w pierwszej kolejności ich realizacja wpływa przecież na życie mieszkańców najbliższego sąsiedztwa. Ludzie żyją tu i teraz, mają określone potrzeby związane ze swoim miejscem zamieszkania. Bywa, że zostają one lepiej dostrzeżone właśnie w momencie pojawienia się w okolicy inwestycji ważnej z poziomu metropolii czy kraju.
Wyremontowane drogi i chodniki, aby bezpiecznie dotrzeć do szkoły i pracy czy też wyposażenie miejscowych świetlic i ośrodków sportu, aby zarówno młodsi, jak i starsi mogli aktywnie spędzać czas – różne inwestycje potrafią wpływać na poprawę życia lokalnych społeczności. Ważny jest także jak najlepszy sprzęt dla pobliskiej ochotniczej straży pożarnej czy grupy ratownictwa. W razie zagrożenia profesjonalne narzędzia pomagają strażakom i ratownikom skutecznie nieść pomoc poszkodowanym i podnieść poziom bezpieczeństwa podczas akcji.
Mniejsze projekty w cieniu dużej inwestycji
Z codziennych potrzeb mieszkańców Pomorza zdaje sobie sprawę spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) odpowiedzialna za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która powstaje w gminie Choczewo. Z myślą o poprawie komfortu życia sąsiadów mieszkających w rejonie przyszłej elektrowni firma prowadzi specjalny projekt: Program Wsparcia Inicjatyw Społecznych. Skierowany jest on do samorządów lokalnych i ich jednostek pomocniczych, a także organizacji, fundacji, stowarzyszeń, ochotniczych straży pożarnych i innych podmiotów, które są zaangażowane w działania na rzecz mieszkańców właśnie tutaj, w rejonie inwestycji.
Podobnie jak w latach ubiegłych, także w tym roku budżet Programu Wsparcia Inicjatyw Społecznych ma wynosić 2 300 000 złotych. Przyjmowanie wniosków o wsparcie ruszy już niedługo, a wszystkie szczegóły będą dostępne na stronie internetowej www.pej.pl. Ubiegać się o sponsoring będzie można do 31 sierpnia, a o darowiznę – do 31 października.
Wychodząc naprzeciw zgłaszanym oczekiwaniom, Polskie Elektrownie Jądrowe zmodyfikowały w tym roku formułę programu, aby była ona lepiej dopasowana do bieżących potrzeb. Dlatego w tegorocznej edycji większy nacisk zostanie położony na projekty z zakresu edukacji i bezpieczeństwa. Jednocześnie dla skrócenia i uproszczenia procesu składania wniosków cała obsługa programu po stronie firmy została skupiona w jednym miejscu: w Lokalnym Punkcie Informacyjnym w Choczewie przy ul. Puckiej 4, który można zarówno odwiedzić osobiście, jak i skontaktować się pracownikami PEJ telefonicznie oraz mailowo.
Efekty widoczne na co dzień
To będzie już kolejna tura Programu Wsparcia Inicjatyw Społecznych, a efekty dotychczasowych edycji można na własne oczy zobaczyć w gminach sąsiadujących z przyszłą inwestycją jądrową. Dzięki programowi możliwe było na przykład wsparcie wielu lokalnych inicjatyw związanych z kwestiami bezpieczeństwa. Nowy sprzęt pozyskały ochotnicze straże pożarne i Pomorska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza GRYF. Otrzymały one m.in. zestaw łączności do quada ratowniczego (OSP Słajszewo), aparat powietrzny, kombinezony, hełmy, ubrania specjalne i radiotelefon (OSP Kopalino), nowy pojazd do poruszania się w warunkach terenowych (OSP Karwia), kamerę termowizyjną dla nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego (OSP Krępa Kaszubska) czy też sonar holowany, który przyczyni się do utworzenia w bazie strażaków-ratowników OSP Choczewo Specjalistycznej Grupy Sonarowej. Z pomocy skorzystała także OSP w Swarzewie, która pozyskane środki przeznaczyła na zakup mobilnej sprężarki do napełniania butli powietrznych aparatów ochrony dróg oddechowych. Z kolei Pomorska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza GRYF otrzymała dofinansowanie na zakup specjalistycznego drona z kamerą termowizyjną.

Wśród innych inicjatyw, które uzyskały wsparcie w ubiegłym roku, znalazły się również m.in. organizacja 10-dniowego obozu szkoleniowo-wypoczynkowego dla 50 osób z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z gminy Choczewo czy wymiana części nawierzchni placu zabaw w Borkowie Lęborskim na poliuretanową, co sprawiło, że najmłodsi mogą bawić się w bezpiecznej przestrzeni. Wybudowano także nowe oświetlone przejście dla pieszych wraz z prowadzącym do niego chodnikiem w Rybnie oraz kupiono sprzęt sportowy i stroje dla Gminnego Towarzystwa Sportu, Turystyki i Rekreacji „Latarnik” w Choczewie.
Chociaż liczne, to tylko niektóre lokalne inicjatywy, które zrealizowano dzięki programowi prowadzonemu przez PEJ. Łącznie w latach 2022-2024 z Programu Wsparcia Inicjatyw Społecznych dofinansowanie uzyskało niemal 170 projektów na łączną kwotę ponad 6 mln zł. Warto podkreślić, że obecna inicjatywa jest kontynuacją realizowanego przez PEJ w latach 2015–2021 Programu Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych. W sumie w ramach obu inicjatyw spółka wsparła realizację ponad 300 inicjatyw z terenu powiatów wejherowskiego, puckiego i lęborskiego na łączną kwotę blisko 20 milionów złotych.
.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze