Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Hełm wojskowy i kamizelka dla każdego Polaka? Konfederacja chce zmian

Posłowie Konfederacji chcą, by osobom cywilnym umożliwiść legalny dostęp m.in. do nowoczesnych kamizelek kuloodpornych i hełmów wojskowych. Aktualnie jest on mocno ograniczony, a zdaniem autorów projektu ustawy, to konieczne, by obywatele również we własnym zakresie mogli zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Kamizelka kuloodporna
Posłowie Konfederacji chcą, by każdy obywatel mógł legalnie kupić sprzęt, który zapewni mu bezpieczeństwo, czyli m.in. kamizelkę kuloodporną i hełm wojskowy

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Głównym argumentem przemawiającym za zmianą przepisów jest podniesienia poziomu bezpieczeństwa obywateli z powodu wojny w Ukrainie.

Reklama

Konfederacja chce zmian w prawie 

Teraz dostęp do tego rodzaju sprzętu ochronnego jest ograniczony – mogą go legalnie nabywać np. przedsiębiorcy, którzy mają odpowiednie koncesje, szkoły prowadzące kursy dla ochroniarzy czy firmy szkoleniowe przygotowujące kandydatów do pracy w ochronie. 

CZYTAJ TEŻ: Rzucanie granatem, walka wręcz i strzelanie, czyli "Trenuj z wojskiem" po raz szósty

Autorzy projektu ustawy przekonują, że sprzęt o charakterze wyłącznie pasywnym – czyli taki, który nie może zostać użyty w sposób ofensywny – nie powinien podlegać takim samym rygorom jak broń czy amunicja.

Choć rynek oferuje kamizelki czy hełmy z przeznaczeniem „cywilnym”, to – jak podkreślają wnioskodawcy – realny dostęp do nich jest iluzoryczny. Przedsiębiorcy posiadający koncesję niechętnie sprzedają taki sprzęt osobom prywatnym, obawiając się konsekwencji prawnych lub niejasności interpretacyjnych. Z kolei osoby próbujące nabyć dostępne hełmy legalnie – np. starsze modele wojskowe – często sięgają po przedmioty kolekcjonerskie, które nie oferują wystarczającego poziomu ochrony.

Taka sytuacja prowadzi do niebezpiecznego paradoksu – obywatele, chcąc zadbać o własne bezpieczeństwo, stają przed dylematem: albo ryzykują złamanie przepisów, albo padają ofiarą oszustów oferujących atrapy lub niesprawdzony sprzęt. Problem ten dotyczy również osób, które wyjeżdżają na Ukrainę z misjami humanitarnymi czy dziennikarskimi, gdzie realne zagrożenie życia jest codziennością.

Przygotuj plecak ewakuacyjny. Na wszelki wypadek

W kontekście zagrożeń wynikających z konfliktów zbrojnych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa regularnie apeluje do obywateli o przygotowanie plecaków ewakuacyjnych. Taki zestaw powinien zawierać najważniejsze rzeczy niezbędne do przetrwania kilku dni poza domem, czyli: 

  • dokumenty,
  • wodę,
  • żywność,
  • REKLAMA
  • latarkę,
  • środki higieniczne,
  • powerbank,
  • podstawowe leki.

Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, do wyposażenia plecaka będzie można legalnie dołączyć również kamizelkę kuloodporną i hełm. 

Projekt Konfederacji na etapie konsultacji

Teraz projekt jest na etapie analiz i konsultacji, w tym konsultacji społecznych. Po ich zakończeniu – jeśli uzyska pozytywną opinię – może zostać skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Następnie, jeśli zostanie przyjęty przez posłów, trafi do Senatu  i wreszcie do podpisu prezydenta.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama