Słynna „Mała Piętnastka” znów w Nowym teatrze
Mała Piętnastka to historia katastrofy, która wydarzyła się na wakacjach w roku 1948 na Jeziorze Gardno nieopodal Słupska. Podczas obozu harcerskiego wychowawczyni chciała zrobić atrakcję harcerkom i zorganizowała wycieczkę na łódkach przez Jezioro Gardno do morza. Łódki jednak okazały się dziurawe, a nie wszystkie harcerki umiały pływać…
Spektakl jest próbą odtworzenia tych wydarzeń. Widzowie są tu ławnikami, a aktorzy zeznają relacje. W przedstawieniu usłyszymy również piosenki harcerskie na żywo.
Spektakl obsypany nagrodami. Premiera odbyła się 17 grudnia 2022 roku.
- 2 listopada godz. 19
- Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, ul. Lutosławskiego 1
- Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.nowyteatr.pl
***
W słupskiej Tęczy „Daszeńka, czyli żywot szczeniaka”
Spektakl jest adaptacją książki Karela Čapka. Jak większość przedstawień dla dzieci, „Daszeńka" nie tylko bawi, ale także uczy. Widzowie dowiedzą się, czym jest instynkt, od czego zależy zdrowy rozwój szczenięcia i jak odpowiedzialna jest opieka nad nim. To spektakl, jak zapewniają twórcy, dla osób w wieku od 4 do 100 lat… A szczególnie dla tych, którzy kochają psy.
- 26 października, godz. 11.00
- Teatr Lalki Tęcza, Słupsk, ul. Waryńskiego 2
- Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl
***
Czwartek Dorosłego Widza - „Noc żywych ballad”
W słupskim Teatrze Lalki Tęcza przedstawienie na motywach „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Zrealizowane w konwencji horror show, dotyka problemu samotności wśród młodych ludzi. Zajęci codzienną bieganiną nie mamy czasu na bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, co uniemożliwia budowanie relacji. Najbardziej ukryte lęki zostają tutaj spersonifikowane, a to, co pozornie wydaje się przyjazne może stać się największym koszmarem. Spektakl ma formę musicalu, tworzącą romantyczny, mickiewiczowski nastrój połączony ze współczesnym brzmieniem. Propozycja dla młodzieży i dorosłych.
- 31 października, godz. 19.00
- Teatr Lalki Tęcza, Słupsk, ul. Waryńskiego 2
- Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl
***
Przegląd Teatrów Kaszubskich w Chojnicach
Chojnickie Centrum Kultury oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zapraszają na przegląd teatrów kaszubskich "Zdrzadnio Tespisa". Podczas tegorocznej edycji wystąpią:
Teatr Obrzędu Ludowego „Zaboracy”, spektakl „Powrót Balbiny”
„Powrót Balbiny” jest kontynuacją historii przedstawionej w sztuce „Gdzie jest Balbina?”, napisanej przez pisarkę Annę Łajming i granej przez „Zaboraków” od 1980 roku. „Powrót Balbiny” autorstwa Zaboraków opowie dalsze losy głównej bohaterki sztuki. To zabawna opowieść pełna zwrotów akcji z muzyką graną i śpiewaną na żywo.
TOL „Zaboracy” powstał w 1978 roku jako Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Zaboracy”. Jego założycielką była śp. Wanda Kiżewska, ówczesna kierowniczka Wiejskiego Domu Kultury w Czyczkowach, gdzie teatr stawiał pierwsze kroki. Od 1987 roku pracami aktorskimi „Zaboraków” kieruje Danuta Miszczyk. Teatr działa obecnie przy Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.
Teatr Luzino, spektakl „Jo”
Autorem utworu „Jo!” jest współczesny pisarz, poeta, i działacz kaszubski Roman Drzeżdżon. Tekst został napisany dla Teatru Dramatycznego z Luzina. Sam tytuł jest partykułą, czyli wyrazem nieodmiennym i niesamodzielnym, który jednak nadaje innym słowom zabarwienie znaczeniowe lub uczuciowe. W języku kaszubskim „jo” może oznaczać również powątpiewanie na temat kogoś lub czegoś - wówczas należy je powtórzyć i wypowiedzieć z właściwą intonacją. Wykrzyknik w tytule oznacza, że słowo-klucz „jo” będzie w spektaklu w szczególny sposób wyeksponowane.
Teatr Kaszebsko Bina, spektakl „Kwasné gùrczi”
Rzecz można określić jako tragikomedię, w części – jak podaje autor Darek Majkowsczi – opartą na prawdziwych wydarzeniach. Wydarzenia rozgrywają się w trzypokoleniowej rodzinie:
Chłop i Białka - „tradycyjne” małżeństwo, kłócące się o byle drobiazg, w którym żadna ze stron nie ma zamiaru zrezygnować z obrony swoich racji i wartości, bo inaczej „świat by stanął na głowie”. Tu konflikt, właściwie walka, rozgrywa się wokół … kiszonych ogórków – kwaszonych tradycyjnie i z gorczycą. Walczą ze sobą, ale jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. Chłop, na sugestie córki, by się rozeszli, odpowiada: „Ni mògã. Kóchóm jã. Nie rozmiejesz tegò, ale më sã kòchómë.”
Teatr ZYMK, spektakl „Q.A.N.1.A”
Spektakl „Q.A.N.1.A.” to stary kaszubski obrzęd przeniesiony w postapokaliptyczne realia. Stawia pytania o człowieczeństwo poddane próbie, transhumanizm oraz odwieczną walkę dobra ze złem. Tytułowa Q.A.N.1.A. to biobot gromadzący wodę i nękający mieszkańców osady, która stanowi bezpieczny dom dla ocaleńców. Wykorzystywany jest przez człowieka zwanego Òpim. Stoi on na czele bandy, która rabuje i niszczy odbierając ludziom nadzieję na spokój i odbudowę starego świata. Czym właściwie jest ten stary świat? I kim są ludzie w nowym świecie?
- 26 października od godz. 14.00 , wstęp wolny.
- Chojnickie Centrum Kultury, ul. Swarożyca 1 w Chojnicach
- Szczegóły: www.ckchojnice.pl
***
Dziady w Grodzisku Owidz
Jak co roku, Gród i Muzeum Mitologii Słowiańskiej zaprasza na uroczystość wspominania Przodków. Podczas sobotnich Dziadów w Grodzisku Owidz wysłuchać będzie można wykładu popularnonaukowego, pośpiewać pieśni, a także wziąć udział w inscenizacji obrzędu oraz klimatycznym spotkaniu z opowieściami. Wydarzenie to już na stałe wpisało się w kalendarz imprez przygotowywanych przez Grodzisko Owidz, niedaleko Starogardu Gdańskiego. Rekonstrukcja dawnych obrzędów związanych z jesiennym świętem przodków to, m.in. spektakl plenerowy w scenerii grodu i podgrodzia.
Warto pamiętać, że planowana inscenizacja święta Dziadów to żywa lekcja etnologii i historii, nawiązująca bezpośrednio do źródeł historycznych i relacji etnograficznych opisujących wielowiekową tradycję jesiennego święta przodków. Miejsc takich, jak Grodzisko w Owidzu jest niewiele. Tym bardziej warto pokusić się o zajrzenie „za kulisy” słowiańskich wierzeń w tak widowiskowy sposób.
- Wzorem lat minionych, w ramach wydarzenia związanego z tradycją jesiennego wspominania Przodków, przygotowaliśmy dla Was m.in. wykład popularnonaukowy, inscenizacje obrzędów oraz część artystyczną (koncert) – zachęcają organizatorzy wydarzenia.
- 26 października, godz. 16:00 - 20:00
- GOKIS Grodzisko Owidz, ul. Rycerska 1, Owidz
- Szczegóły: www.owidz.pl
***
Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego
26 października w hali sportowej w Bojanie odbędzie się XIX Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego 2024. Każde koło jest zobowiązane zaprezentować się w czterech konkurencjach:
- Produkt - ,,Deser wegetariański z produktów lokalnych”.
- Tablica – „Tym żyło nasze Koło’’.
- Moda – „Babcia vis-a-vis z wnuczką na wybiegu’’.
- Scenka kabaretowa – „Bo zdrowie jest najważniejsze’’.
Przybliżony harmonogram:
- 10:00-10:15 - rozpoczęcie turnieju
- 10:15-10:30 - przemarsz KGW przedstawienie i przywitanie każdego koła (14 x )
- 10:30-10:40 – występ GP z 2023 KGW Sierakowice, zwycięzcy ubiegłego turnieju,
- 10:40-11:00 - Konkurencja Moda
- 11:05-11:15 – występ artystyczny przygotowane KGW do konkurencji Scenka
- 11:15-12:15 – konkurencja scenka kabaretowa
- 12:15-13:00 – konkurencja Piosenka
- 12:30/13:00-13:45 – narada jury, występy artystyczne
- 13:30/ 14:00 -14:30 – ogłoszenie wyników, zakończenie turnieju
26 października, Gminna Hala Sportowa w Bojanie, ul. Wybickiego 38
***
Nocne zwiedzanie malborskiego zamku
Jakie opowieści snuje noc w murach malborskiej twierdzy? Znaleźć się tam po zmroku to nie lada gratka dla każdego śmiałka. Prawda li to, że są takowi? Zapraszamy zatem w nasze podwoje nocą – czytamy na stronie malborskiego zamku. Zamek można zwiedzać nocą aż do 31 grudnia!
Zwiedzanie prowadzi terenami zamkowymi przez dziedzińce, tarasy, krużganki i wybrane wnętrza zamkowe.
Terminy, dni i godziny zwiedzania:
- wrzesień – październik: wtorek, środa, czwartek, piątek, godz. 20.00
- listopad – grudzień: wtorek, środa, czwartek, piątek, godz. 18.00
Obowiązuje rezerwacja terminu z co najmniej 2-dniowym wyprzedzeniem:
- Informacje: +48 55 647 08 57 (od poniedziałku do piątku w godz. 08.00-15.00) lub na stronie muzeum
Napisz komentarz
Komentarze