Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Sala gimnastyczna w „Młodzieżowym Porcie” jak nowa. Pomógł Port Gdańsk

„Młodzieżowym Portem” potocznie wielu nazywa Oddział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży w Nowym Porcie, działający przy Gdańskim Centrum Zdrowia. Dzięki pomocy Portu Gdańsk oraz kilku jego kontrahentów udało się odnowić salę ćwiczeń i fitness dla podopiecznych tej placówki, łącznie z zakupieniem nowego sprzętu.
nowy sprzęt sportowy w „Młodzieżowym Porcie” w Gdańsku
Nowy sprzęt sportowy w „Młodzieżowym Porcie” w Gdańsku

Autor: Port Gdańsk

O pogłębiającej się zapaści w dziedzinie psychiatrii dziecięcej, o coraz większych potrzebach pomocy psychiatrycznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży systematycznie informujemy w ramach cyklu publikacji „Ratujmy nasze dzieci”. W przypadku „Młodzieżowego Portu”, gdzie liczba pacjentów w czasie roku szkolnego dochodzi do 60 osób, zapewnione jest finansowanie procedur leczniczych, lecz o niezbędne remonty i wymianę wyposażenia Gdańskie Centrum Zdrowia musi już zadbać we własnym zakresie. 

„Młodzieżowy Port” ma nową salę gimnastyczną. Pomógł Port Gdańsk

Potrzeby oddziału są duże, od kilku lat nie wykonano tam gruntownego remontu. Trzeba pomalować ściany, wyremontować łazienki dla pacjentów, w części terapeutycznej potrzebne są nowe podłogi. Przydałoby się też stworzyć dwa dodatkowe pomieszczenia do terapii indywidualnych. Przynajmniej część tych potrzeb zaspokoją darczyńcy – Port Gdańsk oraz cztery firmy współpracujące z nim na co dzień.

– Gdy tylko dowiedzieliśmy się, że Oddział i Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Nowym Porcie znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, postanowiliśmy pomóc. Jako Zarząd Morskiego Portu Gdańsk wspieramy ten ośrodek poprzez finansowanie aktywności młodzieży w czasie ferii i wakacji. Teraz przeznaczyliśmy środki na zakup sprzętu fitness do sali gimnastycznej, jak atlas do ćwiczeń, bieżnia, rowerki, orbitreki. Poprosiliśmy też naszych kontrahentów – operatorów przeładunkowych z Nowego Portu, żeby przyłączyli się do akcji pomocy. Odzew był natychmiastowy. Firmy Siark-Port, EL Professional, Speed i Jargut przekazały oddziałowi w sumie 80 tysięcy złotych. Wszyscy rozumiemy, jak ważne jest zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – wyjaśnia Piotr Bura, dyrektor Departamentu Marketingu i Komunikacji w Porcie Gdańsk.

Kto może uzyskać pomoc w „Młodzieżowym Porcie”?

Oddział służy pomocą młodzieży w wieku od 13 lat do ukończenia szkoły średniej. To dzieci z poważnymi problemami emocjonalnymi, które przejawiają się poprzez nieregularne uczęszczanie do szkół czy trudności w adaptacji w grupie rówieśniczej. Najczęściej towarzyszy temu trudna sytuacja rodzinna. W większości podopieczni oddziału mają myśli samobójcze lub są po jednej bądź kilku próbach samobójczych. 

– Otrzymują u nas pomoc w postaci opieki psychiatrycznej, psychoterapii grupowej, indywidualnej, treningów umiejętności społecznych, różnych warsztatów psychologicznych. Mają możliwość kontynuacji nauki szkolnej i nadrobienia zaległości w przyjaznej atmosferze. Nasi nauczyciele dostosowują wymagania do ich potrzeb edukacyjnych – mówi Kalina Skwarska, ordynator Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Gdańsku. – Dużą wagę przykładamy do poprawy relacji w rodzinie. Dlatego większość z rodzin uczestniczy w prowadzonej u nas psychoterapii rodzinnej. Ponadto mamy szeroką ofertę zajęć dodatkowych. Cieszy nas niezmiernie, że Port Gdańsk pomógł nam wyposażyć salę gimnastyczną w nowoczesny sprzęt do ćwiczeń. Mamy nadzieję, że stworzenie atrakcyjnych warunków do aktywności fizycznej zachęci młodzież do udziału w zajęciach wf.

Kalina Skwarska
Kalina Skwarska, ordynator Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Gdańsku (fot. Port Gdańsk)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama