Do strefy zamkniętej dla żeglugi i rybołówstwa oznaczonej symbolem S-4 na Zatoce Puckiej wpłynęło aż dziewięć jednostek pływających – jak podaje Morski Oddział Straży Granicznej, były to dwie łodzie, ponadto cztery skutery wodne i trzy jachty. Do akcji weszła grupa kontrolna znajdująca się na pokładzie jednostki SG-111 należącej do MOSG.
Czym to się zakończyło? Wszyscy kierujący wspomnianymi jednostkami tłumaczyli, że nie wiedzieli o tym, że wpływają do strefy zamkniętej. Ta ignorancja była dość kosztowna, łącznie nałożono mandaty karne na kwotę 3500 złotych.
Co istotne – wspomniana strefa S-4 w Zatoce Puckiej nadal jest zamknięta dla żeglugi oraz rybołówstwa, tymczasem na półwyspie Helskim wypoczywają tysiące turystów z całego kraju i zagranicy, wielu przywozi własne jednostki pływające lub wypożycza je na miejscu. Wychodząc w morze – wcześniej powinni bezwarunkowo sprawdzić granice stref wyłączonych. Takie informacje publikuje Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej na swojej stronie internetowej. Ostrzeżenia nawigacyjne aktualizowane są na bieżąco przez operatora dyżurnego Krajowego Systemu Ostrzeżeń Nawigacyjnych (OD-KSON). Na stronie BHMW są one prezentowane w formie plików PDF. Na mapce prezentowane są lokalizacje, do których mają odniesienie dane ostrzeżenia.
Obecnie na Zatoce Puckiej znajduje się aż siedem stref wyłączonych z żeglugi i rybołówstwa, zlokalizowanych przy zachodnim brzegu oraz północno-wschodnim akwenie przyległym do półwyspu. Jedna strefa wyłączona znajduje się np. na Zalewie Wiślanym, trzy na Zatoce Gdańskiej, dwie od północnej strony półwyspu Helskiego. Nie są publikowane przyczyny wyłączenia takich stref.
Napisz komentarz
Komentarze