Zmiana nazwy muzeum nastąpiła zgodnie z zarządzeniem ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 22 lipca. Jak wyjaśnia komunikat nadesłany przez rzeczniczkę MIIWŚ ma ona akcentować większe niż do tej pory skoncentrowanie tworzonej ekspozycji na historii półwyspu i dziejach bitwy o Westerplatte. Nie oznacza to jednak rezygnacji z przedstawienia szerszego tła międzynarodowego i krajowego. W myśl tego samego zarządzenia w muzeum powołany zostanie również trzeci zastępca dyrektora.
Przypomnijmy, że w 2016 ówczesny minister kultury Piotr Gliński połączył MIIWŚ oraz będące w organizacji Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r., co stało się pretekstem do odwołania Pawła Machcewicza z funkcji dyrektora MIIWŚ.
CZYTAJ TEŻ: Apartamenty na Westerplatte w Gdańsku? Jest reakcja dyrekcji MIIWŚ
W poniedziałek 22 lipca w MIIWŚ w Gdańsku odbyło się posiedzenie Sądu Konkursowego, który miał wyłonić najlepszą koncepcję wystawy dla głównego obiektu i całego obszaru przyszłego Muzeum Westerplatte. Problem w tym, że z trzech podmiotów, które zgłosiły się do konkursu, wnioski z dwóch odrzucono ze względów formalnych. Na placu boju pozostała więc tylko gdańska spółka Mae Multimedia Art & Education. Sąd Konkursowy, składający się z pięciu zewnętrznych, niezależnych i wykwalifikowanych sędziów postanowił przyznać ich pracy III nagrodę i honorarium wysokości 30 tys. zł, stanowiące równowartość kosztów udziału w konkursie.
Kolejny konkurs ma zostać ogłoszony w najbliższym możliwym terminie. Natomiast w przyszłym tygodniu podpisana zostanie umowa na realizację wystawy w budynku Elektrowni.
Napisz komentarz
Komentarze