Z okazji 40-lecia powstania, Galeria Współczesna Sztuki Polskiej w Chojnicach prezentuje się w nowej odsłonie aranżacyjnej. Dodatkowo przygotowana została indywidualna wystawa malarstwa Juliusza Joniaka (1925-2021), wieloletniego profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pt. „Juliusz Joniak. Podróż na Południe”. Obydwie ekspozycje można odwiedzać w muzeum w Bramie Człuchowskiej oraz w sąsiedniej baszcie Kurza Stopa.
Galeria Współczesna Sztuki Polskiej w Chojnicach obchodzi 40-lecie
Galeria Współczesna Sztuki Polskiej w Chojnicach powstała w 1984 roku dzięki zamiłowaniu do sztuki i determinacji ówczesnej dyrektorki chojnickiego muzeum Wandy Tyborskiej, która kierowała tą placówką od 1975 do 1991 roku. Pomysł zrodził się w trakcie renowacji zabytkowych baszt na średniowiecznych murach miejskich. I to właśnie w jednej z nich – baszcie Kurza Stopa – postanowiono udostępniać kolekcję współczesnej sztuki polskiej.
Było to nie lada wyzwanie, gdyż Chojnice to małe środowisko artystyczne, by stworzyć tam ogólnopolską kolekcję.
– Muzeum wsparło dwóch pełnomocników do spraw artystycznych reprezentujących środowisko artystów związanych z krakowską Akademią Sztuk Pięknych – historyk sztuki Andrzej Pollo oraz pochodzący z Chojnic Janusz Trzebiatowski. Pomysł pozyskania prac do muzealnego zbioru, oparty o list intencyjny skierowany przez muzeum do polskich artystów, z prośbą o ofiarowanie pracy autorskiej do tworzonej kolekcji muzealnej w Chojnicach, spotkał się z przychylnością 84 artystów – przypominają w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach.
I tak w krótkim czasie udało się pozyskać 128 dzieł autorów reprezentujących główne nurty sztuki polskiej z drugiej połowy XX w.
Obecnie kolekcja ta liczy 173 prace 124 artystów. Problemem jest brak... miejsca do ich stałej prezentacji. Dlatego najważniejszym wyzwaniem jest od dłuższego czasu znalezienie godnej lokalizacji.
Napisz komentarz
Komentarze