Otrzymanie przez odchodzący zarząd województwa pomorskiego wotum zaufania i absolutorium poprzedziła dwugodzinna dyskusja nad raportem o stanie województwa w 2023 roku, który zreferował marszałek Mieczysław Struk. Najwięcej czasu poświęcono kulturze, zdrowiu i problemom komunikacyjnym.
Zarząd Województwa Pomorskiego z wotum zaufania
Za udzieleniem Zarządowi Województwa Pomorskiego wotum zaufania w poniedziałek, 24 czerwca podczas czwartej sesji sejmiku zagłosowało 22 radnych, a 10 było przeciw. Taki sam wynik osiągnięto podczas głosowania za przyznaniem zarządowi województwa absolutorium z tytułu wykonania budżetu w 2023 roku. Odchodzący zarząd został więc „rozgrzeszony”, a radni wybrali nowe władze województwa. Oczywiście, oprócz marszałka Mieczysława Struka, który został powołany podczas drugiej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego siódmej kadencji.
Nowe władze województwa pomorskiego. Kogo wybrano?
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zaproponował na wicemarszałków:
- Leszka Bonnę (dotychczasowego wicemarszałka)
- oraz Marcina Skwierawskiego (dotychczasowego wiceprezydenta Sopotu),
a na członków zarządu:
- Adama Gawrylika
- oraz Iwonę Mielewczyk, jedyną kobietę w tym gremium.
Radny Roman Dambek dopytywał Adama Gawrylika o jego wykształcenie, a Leszka Bonnę o sprawę tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum i ewentualne konsekwencje tamtego zdarzenia. Piotr Karczewski ciekawy był natomiast, czy zaproponowany na członka zarządu Adam Gawrylik ma jakieś doświadczenie w pracy samorządowej. Ten przyznał, że doświadczenia samorządowego nie ma, a w zarządzie chce być rzecznikiem spraw, które są bliskie Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, gdyż on sam jest prezesem PSL w województwie pomorskim.
Leszek Bonna przypomniał, że kilka lat temu w chojnickim hospicjum jeden z pacjentów zapalił papierosa w środku nocy i doprowadził do śmierci nie tylko do swojej, ale także innych pacjentów. Bonna dodał, że on w tej sprawie nie jest o nic oskarżony.
– Hospicjum zostało odbudowane, funkcjonuje dalej i otacza opieką pacjentów. Natomiast przed sądem toczy się sprawa i nie jest ona jeszcze zakończona. Ja nie jestem jednak stroną tego postępowania, a stroną jest zarząd Fundacji Palium, czyli moja żona Barbara oraz jej zastępca Jerzy Krukowski – wyjaśniał Leszek Bonna.
Radny Krzysztof Sławski wytknął rządzącej w sejmiku koalicji, że wybór nowego zarządu odbywa się tak późno, dopiero podczas czwartej sesji. W dodatku, jak podkreślił, mająca na sztandarach prawa kobiet Koalicja Obywatelska zaproponowała tylko jedną kobietę.
Wszyscy zgłoszeni kandydaci uzyskali wymaganą liczbę głosów i będą stanowić zarząd województwa pomorskiego. Zastąpili dotychczasowego wicemarszałka Wiesława Byczkowskiego oraz członków zarządu: Józefa Sarnowskiego i Agnieszkę Kapałę-Sokalską.
Ponadto radni poszerzyli obrady o wybór wiceprzewodniczącego sejmiku. Leszek Bonna zarekomendował na tę funkcję Józefa Sarnowskiego, a więc dotychczasowego członka zarządu województwa pomorskiego. Jak podkreślił Bonna, Sarnowski to „wzorzec samorządowca, pracowitości i koleżeństwa”. Ostatecznie otrzymał on wymaganą liczbę głosów, a warto podkreślić, że wybór był jednomyślny (31 głosów na 31 możliwych).
- Józef Sarnowski jako trzeci wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego dołączył do Danuty Rek oraz Piotra Karczewskiego. Przewodniczącym jest Jan Kleinszmidt.
Napisz komentarz
Komentarze