Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kaszubski chleb prosto z pieca w Swornegaciach. Ma wyjątkowy składnik

Dwa rodzaje mąki, zakwas, drożdże, mleko, woda, a do tego przetarty gotowany ziemniak - to skład wyjątkowego, kaszubskiego Chleba Sworzyńskiego, który od 15 lat pieczony jest w plenerowym piecu opalanym drewnem przy Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. W wakacje każdy ma szansę trafić na warsztaty z jego wypieku i zabrać swoje „dzieło” do domu.
Kliknij aby odtworzyć

W Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach od 15 lat regularnie odbywają się warsztaty pieczenia tradycyjnego, kaszubskiego chleba, który wypiekany jest na dziedzińcu Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego w specjalnych chlebowym piecu opalanym drewnem.

W Swornegaciach pieką wyjątkowy kaszubski chleb!

Jak zapewnia Bożena Szwal-Gemba, prowadząca warsztaty wypieku chleba, na zajęciach tych powstaje bardzo tradycyjny i zdrowy chleb. 

- W składzie naszego Chleba Sworzyńskiego są dwa rodzaje mąki: pszenna i żytnia chlebowa, którą przywozimy z prawdziwego pobliskiego młyna. Nie znajdują się w niej żadne spulchniacze czy polepszacze powodujące dłuższą żywotność mąki. Takim tajnym składnikiem, który dodajemy do naszego chleba jest przetarty, gotowany ziemniak, który powoduje, że chleb dłużej jest świeży i nie czerstwieje. Ten chlebek jest bardzo zbliżony do tego, który kiedyś wychodził spod rąk miejscowych gospodyń - mówi instruktorka ze Swornegaci Bożena Szwal-Gemba. 

Warto podkreślić, że złożony z dwóch rodzajów mąki, drożdży czy zakwasu oraz ziemniaka, mleka i wody chleb trafia do specjalnego pieca, który znajduje się na dziedzińcu Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego. 

- Piec opalany jest drewnem sosnowym. Nagrzewamy go do temperatury około 230 stopni, ale jak to również dawniej bywało, nie korzystamy tu z termometru – podkreśla Bożena Szwal-Gemba.

CZYTAJ TEŻ: Na jarmarku pachnie świeżym pieczywem. XXVII edycja Święta Chleba

Wielkie doświadczenie instruktorów prowadzących warsztaty powoduje jednak, że chleb zawsze wyciągany jest w idealnym momencie i na sam jego widok oraz zapach chce się go od razu zjeść po wyjęciu z pieca. 

- Jedną z ciekawszych ofert całorocznych Wiejskiego Domu Kultury w Swornegaciach są warsztaty z tradycyjnych metod wypieku chleba. Prowadzimy je od 15 lat lat dla różnych grup wiekowych dla chętnych z całego regionu i z kilku ościennych powiatów, a latem dla gości i turystów z całej Polski – mówi Zbigniew Chrapkowski, kierownik Wiejskiego Domu Kultury w Swornegaciach. 

W Swornegaciach Chleb Sworzyński piekli m.in. prezenter pogody i dziennikarz Jarosław Kret, znany kucharz z telewizyjnych programów o tematyce kulinarnej Karol Okrasa czy też aktorka Olga Frycz. Poza poznawaniem techniki wyrabiania wypieku, podczas gdy chleb jest zaczyniony, odbywa się prelekcja na temat chleba - jego tradycji i kaszubskim szacunku. 

A każdy „piekarz” na koniec otrzymuje certyfikat potwierdzający udział w warsztatach. Takie zaświadczenia ostatnio trafiły w ręce uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 z Chojnic, którzy przyjechali na warsztaty. 

- W warsztatach uczestniczą uczniowie klas III Szkoły Podstawowej nr 5 w Chojnicach. Widzę, że są bardzo zadowoleni i wrócą do szkoły oraz do domów pełni wrażeń. Jest tu bardzo miła atmosfera. Oprócz udziału w warsztatach zwiedzimy Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego - mówi Ewa Wielewska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej chojnickiej „piątki”.


„Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe”

JFE

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama